jajka
Adobe Stock
Newsy

Kupujecie takie jajka? Wszyscy myślą, że są bardzo zdrowe, ale to nieprawda

Jaja to jeden z najzdrowszych produktów, są zalecane w dobrze zbilansowanej zdrowej diecie. Dzięki cennym właściwościom w pozytywny sposób wpływają na funkcjonowanie organizmu. Okazuje się, że niektóre typy jajek wcale nie są tak zdrowe, jak myśleliśmy.

Jajecznica, jaja sadzone, na twardo lub miękko, to ulubiony sposób na śniadanie przez wielu Polaków. Ten produkt gości w kuchni zdecydowanie częściej niż można sobie wyobrażać, gdyż jajka są dodawane praktycznie wszędzie. W sprzedaży można spotkać się z kilkoma rodzajami, które uwarunkowane są przez sposób hodowli. Jak się okazuje, najzdrowsze dotąd jaja wcale niekoniecznie są tak wartościowe, jak do tej pory wszyscy sądzili.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Co można zrobić z jajek?

Jajka kojarzą się głównie ze śniadaniem, gdyż są wówczas serwowane na wiele sposobów. Wybór odpowiedniej obróbki termicznej zależy tylko i wyłącznie od preferencji. Jednak mają one również wiele innych zadań. Jajka są świetnym spoiwem różnych farszy, są uzupełnieniem kotletów mielonych, jako dodatek do panierki do schabowych, a przede wszystkim są jednym z kluczowych składników ciast. Jak widać bez jaj w kuchni ani rusz. Można by rzec, że są obowiązkowym produktem u każdej gospodyni domowej. Przygotowania jakiegoś dania wiąże się z wykorzystaniem jajek.

Klasyfikacja jajek - co oznaczają numery?

Mimo, iż z zewnątrz wyglądają tak samo bądź podobnie, to jednak dzieli się je według pewnej klasyfikacji. Dzieli się je według hodowli i zarazem pokarmu, jakie spożywają kury. Można wyróżnić cztery typy, jak:

  • 0 - jaja z chowu ekologicznego, kury są hodowane w ekologicznym gospodarstwie, nie podaje się im sztucznych antybiotyków, a karmi naturalnym pożywieniem,
  • 1 - jaja z wolnego wybiegu, podobnie jak w chowie ekologicznym, zwierzęta mogą poruszać się dowolnie po terenie, jednak ich żywność nie jest poddana kontroli, przez co mogą być karmione różnego rodzaju paszami ze sztucznymi dodatkami,
  • 2 - jaja z chowu ściółkowego, kury nie wychodzą na zewnątrz, a jedynie poruszają się po specjalnym kurniku ze ściółką, jako jedzenie podaje się im specjalnie skonstruowane pasze,
  • 3 - jaja z chowu klatkowego, zwierzęta przez całe życie przebywają w klatkach, bez możliwości swobodnego poruszania się, a pożywienie jest również przetworzone jak w przypadku hodowli ściółkowej.

Według powszechnej opinii najlepsze jaja są z dwóch pierwszych hodowli, gdyż zwierzęta żyją wolnym życiem i mają nieograniczone pole poruszania się. Poza tym spożywają naturalne pożywienie, bez większej ingerencji człowieka w ich pasze.

Szkodliwość jaj z chowu ekologicznego i wolnego wybiegu

Ogólny pogląd głosi, że jajka od kur hodowanych ekologicznie bądź na wolnym wybiegu to najzdrowsze produkty. Jednak nie do końca jest to prawda, gdyż zwierzęta żyjące wolno i blisko ruchliwej ulicy są narażone na niebezpieczne składniki. Pożywienia tych kur się nie kontroluje, a spożywają one głównie to, co zobaczą. Zjadane przez nich rośliny mogą być skażone ciężkimi metalami, takimi jak ołów czy kadm. Mogą one wpływać na jakość jaja oraz ich walory zdrowotne. Zjadanie takich jajek może doprowadzić z czasem do poważnych schorzeń i problemów zdrowotnych. Przy zakupie warto przyjrzeć się, z jakiego gospodarstwa pochodzą produkty.

Komentarze