Komary to istna zgroza dla wszystkich tych, których mieszkania nie są wyposażone w moskitiery i inne mechaniczne pułapki blokujące dostęp tych owadów do ludzi. Polujące na ludzką krew komarzyce nie  dają za wygraną i nękają ludzi nawet nocami.

My, Polacy, i tak musimy być wdzięczni opatrzności za to, że „nasze” rodzime komary nie roznoszą groźnych chorób, w przeciwieństwie do tego, jak to jest choćby w Afryce. Malaria, wirus zika – długo nie trzeba wymieniać.

Tak czy siak, mamy też swoje problemy z komarami. Nieprzyjemne ukąszenie to jedno. Gorzej z tym, że charakterystyczne bzyczenie komara jest w stanie wybudzić nawet najtwardziej lulającego śpiocha.

Jak poradzić sobie z komarami atakującymi w nocy?

Co począć z tym fantem, gdy okna muszą być otwarte, bo temperatury nawet nocą nie chcą drgnąć? Trzeba szukać alternatywnych rozwiązań. Nawet nie myślcie o ultradźwiękowych odstraszaczach na baterie czy o chemicznych środkach zwalczających te owady. Postawcie na naturalne środki.

Zobacz także:

Pisaliśmy już o tym, że komary nie znoszą olejków eterycznych mięty, kocimiętki, czy też bazylii, które warto stawiać w oknach czy w innych „czułych punktach”. Dzisiaj przedstawiamy wam jeszcze jedną roślinę, której komary wręcz nie znoszą.

Chodzi o koper. Zioło, które wszyscy chętnie dodajemy do młodych ziemniaczków, to istna broń atomowa na komary, zwłaszcza nocą. Co więcej, koper rosnący w doniczce w domu najlepsze efekty przyniesie wraz z towarzyszami w postaci mięty i bazylii.

Jak poradzić sobie z innymi domowymi owadami?

Koper, mylony nieraz tragicznie z barszczem Sosnowskiego, można także zerwać z ogrodu i jednorazowo umieścić w jakimś naczyniu lub we flakonie na nocnym stoliku. Gwarantujemy wam, że komary nie będą z tego powodu… skakały z radości.

Macie problemy z innymi domowymi szkodnikami i owadami? Wykorzystajcie proponowane przez nas sprytne triki z wykorzystaniem środków, które macie w swojej kuchni:

  • Muszki owocówki zwalczycie za pomocą octu
  • Mszyce w ogrodzie wytępicie „opryskiem” w postaci coli
  • Rybiki w łazience zlikwidujecie dzięki pułapce cukrowej
  • Mrówki ulegną mieszance złożonej z olejku miętowego i wody