Czasami należy solić jeszcze przed rozpoczęciem gotowania, a kiedy indziej dopiero na talerzu. Dosypanie soli w nieodpowiednim momencie może zepsuć całe danie. Wiedzą o tym choćby fani wołowiny. Natomiast prawidłowe dodanie tej przyprawy pozytywnie wpływa nie tylko na smak potraw, ale również na ich konsystencję. 

Kiedy trzeba solić pieczarki? 

Wszyscy uwielbiają ten rodzaj grzybów za ich uniwersalność i delikatny smak. Pasują do wielu potraw i świetnie sprawdzają się w daniach mięsnych, jak i jarskich. Pieczarki można oczywiście jeść na surowo, jednak zazwyczaj się je smaży, rzadziej gotuje. 

Pieczarki najlepiej solić na samym początku smażenia, by jak najszybciej puściły wodę i odparowały. Dopiero później zaczną się ładnie przyrumieniać. Sól obok wzbogacenia ich smaku ma za zadanie przyspieszyć cały proces smażenia tych grzybów.  Jeżeli chcecie z kolei ugotować pieczarki, powinniście po prostu włożyć je do osolonej wody. 

Zobacz także:

Pieczarki są wyjątkowym przypadkiem w grzybowej rodzinie. Pozostałe gatunki tych owoców lasu powinno się solić na sam koniec, dopiero po usmażeniu. W ten sposób nie stracą one swojego pięknego aromatu i nie będą wysuszone. 

Kiedy należy solić mięso, rybę, ziemniaki i rośliny strączkowe? 

Zobaczcie, kiedy należy solić poszczególne grupy produktów. Niektóre mogą was zaskoczyć. 

  • Ryż, kasze, makarony oraz ziemniaki solicie na początku obróbki termicznej. Posolone na końcu nie przejdą jej smakiem. 

  • Ryby powinniście przyprawić tuż przed smażeniem, inaczej stracą dużo wody i będą suche. 

  • Fasola i groch potrzebują soli pod sam koniec gotowania, inaczej zrobią się twarde. 

  • Zupy najlepiej jest solić pod koniec gotowania, wtedy trudniej je przesolić. Zdarza się, że zbyt szybkie dodanie soli do wywaru powoduje, że staje się mętny. 

  • Mięso pieczone sólcie godzinę przed obróbką termiczną, o ile wcześniej nie jest ono marynowane.

  • Mięso smażone lub duszone wystarczy, byście przyprawili chwilę przed przygotowaniem posiłku. Wołowina z kolei powinna być solona dopiero po obróbce termicznej - w przypadku smażenia steków, a także gulaszy.

  • Mięso, które chcecie ugotować - po prostu wrzucacie do posolonej wody. 

  • Surówki należy solić tuż przed podaniem. Wcześniej dodana sól sprawi, że warzywa puszczą wodę, co wpłynie na smak i konsystencję tego dodatku do obiadu. 

Źródło: gotowanie.onet.pl, przez-zoladek-do-serca.pl