Każdy z was w Tłusty Czwartek na pewno będzie się zajadał pączkami. Ile ich zjecie? Niektórzy już po 3 pączkach są pełni, a rekordziści bez trudu zjedzą nawet kilkanaście. Ale czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, ile kalorii jest w jednym pączku? Wielkie obżarstwo w Tłusty Czwartek może się skończyć powiększeniem oponki na brzuchu! Dowiedzcie się, ile jest kalorii w pączkach i jak można spalić nadmiar energii.

Ile kalorii w pączku?

Najczęściej w Polsce w Tłusty Czwartek sprzedaje się klasyczne pączki smażone w tłuszczu i nadziewane powidłami. Ale Polacy chętnie sięgają też po inne rodzaje tych słodkich wypieków. Coraz popularniejsze są pączki z dziurką, które znacie z amerykańskich filmów. Dobrze sprzedają się też bardzo tłuste pączki hiszpańskie, koniecznie polane lukrem. Można kupić także bardzo smaczne pączki serowe. Sprawdźcie, ile mają kalorii!

  • Pączek z marmoladą, posypany cukrem pudrem: 350 kalorii
  • Pączek hiszpański: 230 kalorii bez lukru i prawie 350 kalorii z lukrem
  • Amerykański pączek z dziurką (donut): od 270 do 350 kalorii, zależnie od dodanej polewy i posypki
  • Pączek serowy: serowe pączki są mniejsze niż te tradycyjne, więc mają odpowiednio mniej kalorii. Jedna taka serowa kulka ma około 50 kalorii, ale założymy się, że na jednej nie poprzestaniecie!

By ułatwić wyobrażenie sobie tego, co oznacza 350 kalorii w pączku, podpowiemy wam, że zdrowy, dorosły człowiek powinien przyjmować około 2200 kalorii dziennie. Jeżeli więc w Tłusty Czwartek zjecie 3 pączki z marmoladą, to pochłoniecie aż 1050 kalorii, co stanowi prawie połowę waszego dziennego zapotrzebowania! Widzicie więc, że jeśli zjecie jeszcze więcej, to łatwo przekroczycie zapotrzebowanie – a do tego trzeba doliczyć jeszcze kalorie ze śniadania, obiadu i kolacji (chyba, że przez cały dzień będziecie jeść tylko pączki…). Jednym słowem, zjedzenie kilku pączków w Tłusty Czwartek szybko sprawi, że na wadze przybędzie wam nawet pół kilo więcej.

Jak spalić nadmiar kalorii?

Co trzeba zrobić, by spalić kalorie ze zjedzonych pączków? Przygotowaliśmy dla was małą ściągawkę! Poniżej zebraliśmy informacje o tym, jak długo trzeba wykonywać daną aktywność fizyczną, by spalić 350 kalorii, czyli jednego pączka:

Zobacz także:

  • 1 godzina i 15 minut spaceru
  • 20 minut wchodzenia po schodach
  • Dwie godziny prasowania ubrań