Kaucja za plastikowe butelki coraz bliżej. Ile wyniesie?
AdobeStock
Newsy

Kaucja za plastikowe i szklane butelki coraz bliżej. Ile wyniesie?

W Polsce być może niebawem zacznie obowiązywać kaucja za butelki z plastiku. O ile podrożeje woda i napoje i jak będzie można dokonać zwrotu?
Katarzyna Wyborska
kwiecień 15, 2021

Zanieczyszczenie środowiska odpadami z plastiku jest coraz poważniejsze. Z tego powodu postanowiono wprowadzić kaucję na plastikowe butelki, by zachęcić ludzi do ich zwrotu. O ile zdrożeją napoje sprzedawane w plastikowych butelkach i jak będzie wyglądał zwrot? Sprawdźcie.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Ekologiczne rozwiązania w trosce o środowisko

Pomysł kaucji za plastikowe butelki nie jest nowy. Rozważano wprowadzenie takiego rozwiązania już od dłuższego czasu, ponieważ problem zanieczyszczenia środowiska plastikiem jest coraz poważniejszy. Próbuje się walczyć z tym na wiele sposobów – od kilku lat obowiązuje wysoka opłata za plastikowe torebki w sklepach i wygląda na to, że pomysł jest bardzo skuteczny. Praktycznie od początku wprowadzenia opłaty Polacy zaczęli przynosić własne torby na zakupy, by nie płacić dodatkowo kilku złotych za foliowe torebki.

Zobacz także

Kaucja za plastikowe butelki

Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza, że trwają przygotowania do wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego. Poseł Jacek Ozdoba opowiedział o szczegółach:

Będziemy mieli system kaucyjny w Polsce. Jestem jego entuzjastą i badania pokazują, że bardzo duże grono Polaków również. Z przedsiębiorcami już się konsultowaliśmy, mamy zebrane założenia i czekamy na to, aż będę mógł tę propozycję przedstawić.

Jeszcze nie jest znana dokładna wysokość kaucji za butelki. Prawdopodobnie wyniesie mniej więcej tyle, ile w sąsiadujących z Polską krajach, w których kaucja za butelki z plastiku obowiązuje od wielu lat. Tam za zwrot jednej plastikowej butelki można liczyć na kwotę w wysokości 25-50 eurocentów. Możliwe więc, że w Polsce napoje sprzedawane w plastikowych butelkach zdrożeją nawet o 1-2 złote, choć na razie rządzący uspokajają, że jeszcze trwają rozmowy z przedsiębiorcami w tej sprawie. Mówi się o kwotach rzędu 50 groszy za butelkę.

Czy trzeba mieć paragon na butelki?

A jak zostanie rozwiązana kwestia zwrotu butelek? W Niemczech, w których obowiązuje kaucja za plastikowe butelki, w supermarketach funkcjonują wygodne automaty do zwrotu butelek. Czy w Polsce też takie powstaną? Na razie nie wiadomo, choć pewne jest już, że przy zwrocie nie trzeba będzie okazywać paragonu za zakup butelek.

Kaucja za butelki w innych krajach

Możliwość zwrotu butelek z plastiku obowiązuje już od dawna w innych europejskich krajach. W Niemczech, kraju który znany jest z dbania o środowisko, sortowanie butelek i ich zwrot są bardzo ściśle przestrzegane. Z pewnością zachęcają do tego znajdujące się w wielu miejscach automaty pozwalające szybko oddać zużyte opakowania i dostać od razu pieniądze z kaucji, wypłacane najczęściej w formie bonu na następne zakupy spożywcze.

Czytaj także:

Komentarze