Pulchnym, ciepłym racuchom posypanym cukrem pudrem nie oprze się nikt. Zarówno z jabłkami, jak i bez są po prostu przepyszne. Każdy zjadł je co najmniej raz, a przepis na racuchy jest powszechnie znany i dość prosty. Jednak, w zależności od regionu, receptura nieco się zmienia. Zobaczcie, jak racuchy smaży się na Kaszubach.

Jak robi się racuchy na Kaszubach?

Na czym polega różnica? Mieszkańcy Kaszub i Kociewia mówią, że drożdże do racuchów muszą porządnie „ruszyć” - stąd inna, nietypowo brzmiąca nazwa tych placków na północy kraju, czyli „ruchańce” albo „ruchanki”.

Ruszanie drożdży (Kaszubi zdecydowanie nie żałują ich w proporcji do mąki) to nic innego, jak zaawansowane aktywowanie ich w rozczynie, który następnie łączy się z resztą składników do ciasta. Wypróbujcie poniższy przepis i spróbujcie racuchów po kaszubsku. 

Zobacz także:

Przepis na racuchy po kaszubsku

Składniki:

  • 500 g mąki pszennej

  • 50 g świeżych drożdży

  • 500 ml mleka

  • 3 jajka

  • pół kostki masła

  • 1 łyżka cukru

  • sól

Oraz olej do smażenia racuchów. 

Przygotowanie:

  1. Rozkruszcie w misce drożdże i dodajcie do nich 1 łyżkę cukru. Wymieszajcie starannie.

  2. Następnie dolejcie pół szklanki lekko ciepłego mleka. Mieszajcie, aż drożdże się rozpuszczą i odstawcie na ok. 15 minut. Właśnie ten proces nazywa się „ruszeniem drożdży”, stąd m.in. nazwa kaszubskich racuchów. 

  3. Czekając, aż rozczyn zacznie działać, możecie się wziąć za resztę przygotowań. Wbijcie jajka do miski i roztrzepcie je widelcem, a masło rozpuśćcie i poczekajcie, aż wystygnie. 

  4. Do większego garnka wlejcie pozostałe mleko. Zacznijcie podgrzewać na małym ogniu.

  5. Powoli wsypujcie mąkę, dodajcie jajka i mieszajcie cały czas, aż składniki się połączą.

  6. W kolejnym kroku dodajcie ostudzone masło. Wymieszajcie i od razu zdejmijcie garnek z ognia. Poczekajcie, aż ostygnie.

  7. Teraz dodajcie do niego drożdżowy rozczyn i zamieszajcie do połączenia wszystkich składników. Odstawcie ciasto do podrośnięcia.

  8. Na dużej patelni rozgrzejcie porządną ilość oleju. Za pomocą łyżki wykładajcie porcje racuchów i smażcie na średnim ogniu, aż się ozłocą. Odłóżcie po usmażeniu na papierowe ręczniki, które wchłoną nadmiar tłuszczu.

  9. Gotowe racuchy po kaszubsku możecie podać z cukrem pudrem i szczyptą cynamonu lub innymi, ulubionymi dodatkami. Smacznego!