Joanna Jędrzejczyk ma wagę piórkową i mnóstwo siły na ringu. Zdziwicie się, czym się objada
ONS.pl
Newsy

Mistrzyni świata z Polski ma wagę słomkową i mnóstwo siły na ringu. Zdziwicie się, czym się objada

Sprawdźcie, jakie są ulubione posiłki tej walecznej zawodniczki!
Anna Urbańska
kwiecień 28, 2021

Joanna Jędrzejczyk to światowej klasy zawodniczka sztuk walki. Joanna trzykrotnie była zawodową mistrzynią świata i dwukrotnie mistrzynią Europy. Joanna Jędrzejczyk walczy w wadze słomkowej, czyli przed walką musi dbać o to, by jej masa ciała mieściła się w granicy 52 kilogramów.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dieta Joanny Jędrzejczyk

Joanna Jędrzejczyk uwielbia gotować. Lubi słodycze, ale gdy przygotowuje się do walk, musi chudnąć prawie 10 kg do 52 kg, by zmieścić się w wadze piórkowej. Stosuje wtedy specjalnie opracowaną dietę, która pozwala jej utracić tak dużą masę ciała.

Codzienna dieta Jędrzejczyk

Joanna musi jeść sporo przekąsek. Potrzebuje dużo energii. Jej popisową przekąską są batony energetyczne z orzechami, miodem, wiórkami kokosowymi i suszonymi owocami. Jako profesjonalny sportowiec, Joanna potrzebuje naprawdę dużo kalorii. To wartości sięgające ok. 4000 do 6000 kalorii dziennie! Oczywiście zależy to od intensywności treningu i okresu przygotowań. Najłatwiej zjeść tak dużo kalorii właśnie dzięki dużej ilości wysokoenergetycznych przegryzek między posiłkami.

Zobacz także

Ulubione śniadanie Joanny Jędrzejczyk

Joanna Jędrzejczyk bardzo lubi jajka na śniadanie. Przed walką zamawia zawsze jajka sadzone, najlepiej z płynnym środkiem. Przed walką Asia stosuje też dietę bezglutenową. Mówi, że czuje się na niej najlepiej. Na co dzień nie unika ona jednak glutenu. Kocha dietę włoską, więc jada też pizzę lub makarony. Awokado jest jednym z ulubionych owoców Joanny właśnie ze względu na to, że dostarcza dużo zdrowych tłuszczów.

Na Instagramie Joanna Jędrzejczyk często dzieli się swoimi pomysłami na śniadanie. Jada często boczek, czasami dodaje też pomidorki koktajlowe, szpinak. Kocha łączyć jajka z innymi dodatkami. Joanna smaży zazwyczaj jajka na maśle klarowanym, ale czasami robi to na oliwie lub wystarcza jej tłuszcz z boczku. Śniadanie to popisowe danie Joanny Jędrzejczyk. Jeśli ma ona czas, uwielbia przygotowywać je sama.

 

Czytaj także:

Komentarze