Choć ich przyrządzenie jest dziecinnie proste, zdarza się, że kluski leniwe wychodzą zbyt twarde. Oczywiście połowa sukcesu to mąka. Do przygotowania klusek leniwych warto użyć dwóch rodzajów jej rodzajów – pszennej oraz odrobiny ziemniaczanej. 

Oczywiście, ważna jest również ich ilość. Za dużo dosypanej mąki sprawi, że przysmak wyjdzie twardy i nieapetyczny, z kolei za mało spowoduje, że pod wpływem temperatury kluski się rozpadną. 

Pamiętajcie więc, że masa na pierogi leniwe powinna być delikatnie lepka i zwarta. Nie dodawajcie do niej więcej mąki niż przewiduje przepis (łącznie z tą do podsypywania).

Czy ubijać białko na pianę do klusek leniwych?

To jednak tylko połowa sukcesu. Wasze kluski leniwe wyjdą pulchniutkie, puszyste i lekkie dzięki jednemu prostemu zabiegowi z jajkiem. Nie wrzucajcie go do ciasta ot tak. Oddzielcie żółtko od białka i ubijcie białko w oddzielnej misce na pianę, a dopiero potem dodajcie do ciasta w odpowiednim momencie. Ta mała czynność sprawi, że wasze ciasto na kluski stanie się o niebo lepsze niż dotychczas!

Zobacz także:

Przepis na przepyszne kluski leniwe

Składniki:

  • 500 g twarogu tłustego lub półtłustego (2 kostki)
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • pół szklanki mąki pszennej
  • 1 jajko
  • Sól

Przygotowanie:

  1. Twaróg umieśćcie w dużej misce, doprawcie solą i rozdrobnijcie przy pomocy tłuczka do ziemniaków lub widelca. Do tak przygotowanej masy dodajcie mąkę pszenną, ziemniaczaną, żółto jajka, odrobinę soli i za pomocą łyżki wyróbcie wstępnie ciasto. Potem dopiero wmieszajcie w nie ubitą pianę. Ciasto powinno być zwarte, ale też powinno się nieco lepić. Nie dodawajcie do niego więcej mąki, inaczej kluski wyjdą za twarde.
  2. Gotową masę przełóżcie na drewnianą stolnicę wysypaną odrobiną mąki - to jedyna droga, by dość rzadkie ciasto pozwoliło się wam formować na małe kluski.
  3. Ciasto podzielcie na trzy części, z każdej uformujcie średniej grubości wałek, a następnie spłaszczcie je delikatnie przy pomocy dłoni.
  4. Przy pomocy noża podzielcie każdy wałek na kluseczki o szerokości ok. 2 cm. Pamiętajcie, by kroić je pod skosem, dzięki temu kluski będą ładniej wyglądać.
  5. W dużym garnku zagotujcie wodę z solą, gdy zacznie wrzeć umieśćcie w niej kluseczki. Leniwe gotujcie przez maksymalnie 1 minutę od momentu wypłynięcia na powierzchnie, a następnie wyjmijcie je z garnka przy pomocy łyżki cedzakowej. 
  6. Serwujcie z ulubionymi dodatkami, na słodko lub słono – z jogurtem, śmietaną, bułką tartą, sosem mięsnym lub grzybowym, a nawet truskawkami.

Smacznego!