Wczoraj padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem, a rząd wprowadził następne obostrzenia, które mają obowiązywać do 9 kwietnia.

Zamknięte są sklepy budowlane, meblowe, a także te sprzedające sprzęt RTV. Nie można iść na basen ani na boisko na wolnym powietrzu, a teatry, muzea i inne instytucje kulturalne ponownie musiały zawiesić swoją działalność.

W takiej sytuacji nie dziwi fakt, że część osób poważnie obawia się o swoje zdrowie robiąc niezbędne zakupy spożywcze. Jak uchronić się przed zakażeniem i zmniejszyć ryzyko zachorowania na koronawirusa? Poznajcie porady ekspertów!

Porządna maseczka

Specjaliści twierdzą, że przy obecnej skali zakażeń COVID-19 skuteczne jest jedynie noszenie maski FFP2 lub maski chirurgicznej – możemy zapomnieć o maskach z bawełny lub noszeniu chustek na twarzy. Przypominają też, że maseczki należy regularnie zmieniać!

Zobacz także:

Gdy materiał maski robi się wilgotny, wówczas ochrona przed wirusami spada. By uchronić innych ludzi przed ewentualnym zarażeniem się od was, starajcie się jak najmniej mówić nosząc maseczkę i oddychać przez nos. Im więcej mówicie, tym więcej zarazków rozsiewacie.

Lista zakupów

Zakupy powinno się robić szybko i sprawnie, by maksymalnie ograniczyć czas spędzany w sklepie. Pomocna będzie w tym wypadku lista zakupów sporządzona przed wyjściem z domu. Zaplanujcie sobie posiłki na kolejne kilka dni i zastanówcie się, czy brakuje wam kosmetyków albo chemii domowej. Z gotową listą idźcie do sklepu i nie marnujcie czasu na spacerowanie po alejkach.

Ręce z dala od twarzy

Lekarze przypominają, że wirus przenosi się także przez oczy. Dlatego starajcie się nie dotykać w ogóle oczu, jeśli wcześniej nie umyliście rąk! Nawet, jeżeli macie na sobie rękawiczki – one też mogą być skażone wirusem.

Dystans

Pamiętajcie o zachowywaniu dystansu od innych osób – przynajmniej 1,5 metra. Nie podchodźcie blisko do innych i przebywajcie obok drugiej osoby jak najkrócej. Ryzyko transmisji wirusa wzrasta po 15 minutach spędzonych w towarzystwie zakażonego, dlatego im mniej czasu spędzacie w pobliżu innych, tym lepiej!

Dezynfekcja

Wchodząc do sklepu i wychodząc z niego z zakupami zawsze zdezynfekujcie ręce. W ten sposób uchronicie zarówno siebie, jak i innych.