Jesień to prawdziwy raj dla zbieraczy grzybów. W wielu polskich domach przygotowuje się obecnie grzyby marynowane w occie lub inne typowo jesienne dania, takie jak np. grzyby smażone z cebulką. Świetną propozycją na chłodne jesienne wieczory jest zupa krem z grzybów lub aromatyczne risotto z leśnymi grzybkami.

Jeśli zostały wam grzyby, z którymi nie bardzo wiecie, co zrobić, możecie je zasuszyć, aby móc później dodawać je do sosów, zup lub mięs. Jak to zrobić prawidłowo?

Jak suszyć grzyby?

Suszenie grzybów jest stosunkowo łatwe. Pamiętajcie jednak o dwóch ważnych zasadach Dzięki nim wasze grzyby nie spleśnieją. Oto one:

  • Grzyby najpierw oczyszczamy. Pod żadnym pozorem jednak ich nie myjcie! Wystarczy, że użyjecie wilgotnego pędzelka, którym starannie oczyścicie grzyby z zabrudzeń takich jak piasek, igły czy liście. Pamiętajcie, by nie przeznaczać do suszenia grzybów nadgryzionych przez zwierzęta lub co gorsza – z robakami. Grzyby powinny być zdrowe i pozbawione uszkodzeń. Nadpsute grzyby, nawet po wysuszeniu nie będą nadawały się do jedzenia – co więcej – ich zjedzenie może wam nawet zaszkodzić.
  • Kroimy grzyby na plastry lub kawałki. Odkrójcie trzonki od kapeluszy, a większe trzonki przekrójcie na pół i zostawcie do suszenia.

Grzyby można suszyć na kilka sposobów:

Zobacz także:

  •  w suszarce do żywności 
  • w piekarniku
  • na nitce, np. nad kuchenką

Jak suszyć grzyby w piekarniku? 

Najważniejszą kwestią o jakiej należy pamiętać podczas suszenia grzybów jest jednak temperatura, w jakiej będziemy to robić. Gdy grzyby są suszone w nieodpowiedniej temperaturze mogą zepsuć się i spleśnieć.

Grunt to właściwe rozproszenie grzybów na blasze i powolne suszenie w temperaturze 40-50°C. Jeśli zdecydujecie się na suszenie grzybów w piekarniku, najlepiej suszyć je z termoobiegiem. Do suszenia najlepiej nadają się borowiki, podgrzybki, prawdziwki, kurki oraz kanie.

Z uwagi na zbyt wilgotną skórkę, maślaki mogą suszyć się o wiele wolniej i nie dać ostatecznie pożądanego efektu, więc lepiej z tego zrezygnować i wykorzystać je świeżo po zebraniu.

Co zrobić by uniknąć pleśni po wysuszeniu grzybów? Nawet solidne, długie suszenie nie gwarantuje w pełni wysuszonego produktu. Jeśli obawiacie się, że w waszych grzybach wciąż jest nieco wilgoci, wsypcie na spód słoików odrobinę ryżu, który pochłonie wilgoć. Na górę włóżcie z kolei kilka listków laurowych - liście uchronią suszone grzyby przed inwazją moli spożywczych.