Wiosna i lato to wspaniały czas sezonowych warzyw i owoców z polskich, naturalnych upraw. Rzodkiewki to właśnie jedne z takich właśnie wspaniałych darów natury. Przechowywane bez odpowiedniego zabezpieczenia w lodówce lub po prostu na blacie, szybko tracą właściwą im jędrność. Co można na to poradzić? 

Czy lodówka to dobre miejsce dla rzodkiewki? 

Rzodkiewki pięknie wyglądają i świetnie smakują, szczególnie kiedy są młode, świeże, kruche i chrupiące. Utrzymaniu tych walorów sprzyja chłód. Jak bardzo byście się nie starali, nie utrzymacie długo rzodkiewek w dobrej formie w cieple. Niska temperatura zapobiega gniciu liści rzodkiewki oraz rozmiękaniu samych warzyw. Dzięki przechowywaniu w chłodzie zachowają one właściwy im smak i chrupkość. 

Jak przechować rzodkiewki w lodówce?  

  1. Rzodkiewki dokładnie umyjcie pod zimną, bieżącą wodą. 

  1. Oderwijcie liście i osuszcie je na ręczniku papierowym. Przełóżcie do pojemnika (szklanego lub plastikowego) i wstawcie do lodówki. Liście to świetny, acz niedoceniany składnik sałatek, zup, a także pesto, dlatego dwa razy zastanówcie się przed ich wyrzuceniem!

  1. Czyste rzodkiewki przełóżcie do płaskiego pojemnika lub słoika. Zalejcie niewielką ilością zimnej wody — na ok. 1 cm wysokości naczynia. Zbyt dużo wody może spowodować nadmierne pęcznienie rzodkiewek i utratę smaku, a w konsekwencji także gnicie. Dlatego najlepsze będą w miarę płaskie pojemniki. 

  1. Tak przygotowane rzodkiewki wstawcie do lodówki. Pojemnik przykryjcie, aby ograniczyć parowanie wody. 

  1. Codziennie zmieniajcie wodę, w której przechowujecie rzodkiewki. To ważne, w przeciwnym razie rzodkiewki zaczną się psuć. 

Ten sposób przechowywania pozwoli wam cieszyć się ich smakiem i kruchością nawet 5 dni. Koniecznie go wypróbujcie. 

Zobacz także:

Czy można uratować zwiędłe rzodkiewki?

Jak możecie uratować rzodkiewki, które straciły jędrność? Wystarczy, że włożycie je na 5 minut do miseczki z zimną wodą i dorzucicie kilka kostek lodu. Taka szokowa kuracja sprawi, że odzyskają jędrność i kruchość.  

Źródło: poradzimy24.pl, czytamyetykiety/Instagram