Sezon na bób trwa od końca czerwca do drugiej połowy sierpnia. Z tego właśnie powodu warto w tym okresie jeść tę właśnie roślinę strączkową, a także kupić jego większe ilości, zamrozić i poczynić zapasy na zimę. Najsmaczniejszy bób to ten najmłodszy, czyli z końca czerwca i początku lipca.

Dlaczego warto kupować bób w sezonie?

Dobrą informacją dla osób oszczędnych będzie to, że bób swoją najbardziej atrakcyjną cenę osiąga właśnie we wspomnianym krótkim, sezonowym okresie. Poza czerwcem, lipcem i sierpniem bób po pierwsze jest mniej smaczny, a po drugie dużo droższy.

Nie musimy chyba nikogo przekonywać, że bób to niezwykle zdrowa i korzystna dla ludzkiego organizmu roślina. Ich spożycie służy regulacji ciśnienia tętniczego krwi, wspomaga prace mięśni. Co ważne – bób jest także pożywnym źródłem cennego białka.

Jakiego bobu nie kupować?

Kiedy już zdecydujecie się, by pójść do sklepu lub na targowisku w poszukiwaniu zielonych nasion bobu, pamiętajcie, by przestrzegać kilku ważnych zasad:

Zobacz także:

  • Jeśli to możliwe, kupujcie bób niepakowany w foliowe torebki – taki sposób przechowywania nie służy tym strączkowym roślinom
  • Jeżeli na waszym bazarze lub w warzywniaku nie można kupić niepakowanego bobu na wagę, postarajcie się pójść na zakupy z rana – wówczas można liczyć na to, że bób nie przeleżał w foliowym woreczku zbyt długo i nie stracił swoich właściwości
  • Po zakupie bobu w foliowym worku, od razu po powrocie do domu wysypcie go z torebki do miski, by nasiona mogły "oddychać"
  • Starajcie się niezbyt duże, młode i świeże nasiona, które mają jednolitą, ładną zieloną barwę i są pozbawione żółtawych  szarych przebarwień. Większe nasiona będą miały twardszą, mało apetyczną skórkę, którą trzeba będzie zdjąć z warzywa. A to na dzień dobry strata paru złotych - o niebotycznych cenach bobu nie trzeba nikogo przekonywać. Takich warzyw starajcie się nie kupować.

Jakie dania gotować z bobu?

Duże grono fanów mają różnego rodzaju sałatki z bobem w roli głównej. Z naszej strony polecamy pasty z bobu z dodatkiem czosnku, które idealnie pasują na kanapki. Dobrym wyjściem są także zupy, sosy i dania obiadowe z dodatkiem tej właśnie smacznej rośliny strączkowej.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się, ile minut powinno się gotować bób, koniecznie przeczytajcie nasz poprzedni artykuł. Dzięki niemu dowiecie się, że zależy to głównie od jednej rzeczy.