Środa Popielcowa to jeden z dni w roku, kiedy obowiązuje tak zwany ścisły post. Dobrze wiecie, że nie powinno się jeść wtedy mięsa, ale czy znacie też inne zasady? Ile posiłków można jadać w tracie postnych dni? Odpowiadamy na te pytania.

Środa Popielcowa

Popielec wypada co roku między 4 lutego a 10 marca. To w tradycji chrześcijańskiej dzień pokutny, pierwszy dzień wielkiego postu, który będzie trwał 46 dni. W tym dniu wierni odwiedzają kościoły, w których posypuje się im głowy popiołem na znak pokuty i rozpoczęcia postnego okresu bez hucznych zabaw.

Ścisły post w Środę Popielcową

Post polega przede wszystkim na przestrzeganiu pewnych zasad dotyczących posiłków. Powstrzymuje się wtedy od jedzenia posiłków zawierających mięso i jego przetwory, a także ogólnie ogranicza spożywanie pokarmów. Czy oznacza to, że w Środę Popielcową powinno się jeść tylko jeden posiłek? Zasady mówią wyraźnie.

Ilość posiłków w Środę Popielcową

W dni, w które obowiązuje ścisły post, powinno się powstrzymywać od pokarmów rekreacyjnych, a spożywane potrawy powinny być bezmięsne i postne. W Środę Popielcową można zjeść jeden posiłek do syta, ale dalej powinno się przestrzegać zasad, odnoście składu tego posiłku. Oprócz jednego posiłku, do syta można też zjeść dwa inne lekkie posiłki lub pokarmy. Po skończeniu posiłków dodatkowych, dalej powinno się odczuwać lekki niedosyt.

Zobacz także:

Pokarmy dozwolone podczas postu ścisłego

Przede wszystkim post polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa i produktów mięsnych. Oprócz tego wielu katolików rezygnuje podczas postnych dni z:

  • Słodyczy
  • Alkoholu
  • Innych rekreacyjnych pokarmów

Dozwolone jest spożycie nabiału i jaj, a także warzyw i owoców. Dieta podczas postu powinna być wegetariańska.

Kogo obowiązuje post ścisły?

Wszyscy wierni od 18 roku życia do ukończenia 60 lat, powinni stosować się do postu ścisłego, chyba że stan zdrowia nie pozwala im na to. Wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych w Środę Popielcową, obowiązuje jednak wszystkich wiernych od ukończenia 14 roku życia, bez górnego limitu wieku.