Iga Świątek to liderka zestawienia rankingu WTA, która dwukrotnie triumfowała na zawodach French Open. To profesjonalna sportsmenka, która rozumie, że siła sukcesu tkwi w detalach. Te detale to, oprócz treningów, przygotowanie psychologiczne oraz właściwa dieta. Bez prawidłowego żywienia jej forma, a co za tym idzie sukcesy, nie byłyby możliwe. 

Jak wygląda dieta Igi Świątek? 

Dieta ludzi sportu opiera się przede wszystkim na zwiększonej liczbie posiłków i odpowiedniej ilości produktów białkowych i węglowodanów. Cytowana przez sport.onet.pl Roksana Środa, dietetyk i założycielka MajAcademy, tak mówi o diecie 21-letniej tenisistki: 

- Dieta sportowa odpowiada na zwiększone zapotrzebowania organizmu zawodniczki. Z informacji, jakie można przeczytać w internecie, wiemy, że, Iga Świątek przyjmuje codziennie 2600 kcal, które rozłożone są na 6 posiłków. Na zbilansowaną prawidłowo dietę składają się warzywa, węglowodany oraz białko - powiedziała dietetyczka.

Jednak Środa ma jedno „ale” w kwestii diety mistrzyni:

Zobacz także:

 W diecie sportowców najważniejsze jest zawsze zapotrzebowanie na białko oraz węglowodany. Ze względu na wysoki poziom aktywności, mam pewne zastrzeżenia do poziomu kaloryczności. Wydaje się trochę za niska. 

Skąd czerpie energię polska gwiazda tenisa? Z białka (20 proc.), węglowodanów (50 proc.) i tłuszczów.  Jej ciepłe, zróżnicowane oraz lekkostrawne posiłki zawierają znaczną porcję warzyw. Dieta Igi to także dieta wykluczeniowa. Usunięte z niej zostały wszystkie możliwe alergeny. Tenisistka od dawna unika białego pieczywa (glutenu), białek mlecznych oraz laktozy, pochodzących z mleka krowiego. 

Białko, węglowodany i warzywa w diecie sportowców 

Białko 

Ważnym elementem odżywiania każdego sportowca jest białko. Źródłem białka odzwierzęcego jest mięso czerwone, drób, ryby oraz owoce morza. Coraz więcej sportowców stawia jednak tylko na białko roślinne, które znajduje się w ziarnach roślin strączkowych. Nabiał w diecie atletów z kolei to przede wszystkim produkty poddane fermentacji: jogurty, kefiry, twarogi i sery dojrzewające, a nie zaś zawierające laktozę mleko czy śmietana.  

Węglowodany 

Węglowodany to czysta energia. Odgrywają ważną rolę w diecie osób uprawiających zawodowo sport. Dobrymi źródłami potrzebnych węglowodanów są warzywa okopowe, makarony pełnoziarniste, różne odmiany ryżu i kaszy oraz płatki zbożowe, w tym owsiane. 

Warzywa 

Sportowcy raczej rzadko jedzą surowe warzywa. Przeważnie są to warzywa krótko gotowane na parze lub w niewielkiej ilości wody, a także pieczone lub grillowane. Ważnym dodatkiem są warzywa kiszone, które zawierają dużo wartościowych probiotyków, dobrych dla funkcjonowania układu pokarmowego.

Źródło: sport.onet.pl