Obostrzenia przedłużone. Kiedy zostaną otwarte restauracje i galerie handlowe?
Newsy

GIS wycofuje ze sprzedaży szklanki. Są niebezpieczne

Macie te szklanki w domu? Nie używajcie ich, najlepiej zwróćcie do sklepu.

To nie pierwszy przypadek, gdy Główny Inspektor Sanitarny wydaje ostrzeżenie nie o żywności, tylko o wyrobie przeznaczonym do kontaktu z żywnością. Tym razem mamy do czynienia z pękającymi szklankami. Koniecznie sprawdźcie czy macie te szklanki w domu i nie używajcie ich.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Szklanki utrzymujące temperaturę… pękają pod wpływem temperatury

Szklanki utrzymujące temperaturę inaczej zwane szklankami czy kubkami termicznymi, to nowoczesny rodzaj naczyń, które zdobywają coraz więcej zwolenników. Są nie tylko nowoczesne wzornictwo, ale też mają praktyczne zastosowania.

Szklanki, w odróżnieniu od klasycznych, wykonanych ze szkła sodowo-wapniowego, z reguły są produkowane z innowacyjnego szkła borokrzemowego. Ich właściwością jest zwiększona wytrzymałość na gorące napoje i dłuższe utrzymywanie ciepła w środku.

Sprzedaje je większość sieci, niestety sieć Aldi, w której sprzedawane były szklanki marki Home Creation, wycofuje wadliwe partie.

GIS na swojej stronie ostrzega, szklanki utrzymujące temperaturę marki HOME CREATION®, mogą pękać podczas mycia lub użytkowania w kontakcie z gorącym płynem. To powoduje, że naczynie jest niebezpieczne i może zagrażać zdrowiu osób używających go,  powodując poranienia. Produkty były w sprzedaży od 15 grudnia 2021, a obecnie zostały już wycofane z obrotu.

Zobacz także
Macie w domu takie szklanki? Mają długą historię, obchodzą nawet urodziny

Macie w domu takie szklanki? Mają długą historię, obchodzą nawet swoje urodziny

Mówiono, że ten tłuszcz jest zdrowy, potem, że nie zdrowy. Sprawdzamy jak jest naprawdę

Pamiętacie modę na ten tłuszcz? Zaraz potem mówiono, że jest niezdrowy. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę

Szczegółowe informacje o wycofanym produkcie

Sieć Aldi poinformowała Głównego Inspektora sanitarnego, że wycofuje szklanki ze sprzedaży. W reakcji na to zgłoszenie, organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej zaczęły monitorować proces wycofywania ich z obrotu i zaleciły konsumentom:

- Nie należy używać produktu wskazanego w komunikacie.

  • Nazwa produktu: HOME CREATION ® Szklanki utrzymujące temperaturę
  • Kod kreskowy: 28002253
  • Dystrybutor: CD Creatives Design GmbH Dystrybutor w Polsce: ALDI Sp. z o.o., ul. Niedźwiedziniec 10, 41-506 Chorzów

GIS wycofuje ze sprzedaży szklanki. Są niebezpieczne
www.aldi.pl

Sieć Aldi informacje na temat wycofywanego produktu umieściła na swojej stronie internetowej, a także poinformowała o możliwości zwrotu produktu. Sklep przewiduje refundację kosztów jego zakupu.

Źródło: aldi.pl, gov.pl

Obostrzenia przedłużone. Kiedy zostaną otwarte restauracje i galerie handlowe?
Newsy
GIS wycofuje znane suplementy diety. Produkt może być skażony salmonellą
GIS w ostatnim komunikacie poinformował o wycofaniu ze sprzedaży suplementu diety. Do sprzedaży trafiły produkty prawdopodobnie skażone salmonellą. Sprawdźcie, czy nie macie ich przypadkiem na swojej półce.

Zanim różnego rodzaju produkty trafią do sklepu na półki, są skrupulatnie sprawdzane. Nad ich sprzedażą oraz odpowiednią jakością czuwa Główny Inspektorat Sanitarny. To on również informuje o ewentualnych wątpliwościach co do konkretnych artykułów czy ich serii i ewentualnie wycofuje je z obiegu.  Komunikat GIS:  wycofany Colon W ostatnim oświadczeniu Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży suplementu diety Colon, firmy Orkla Care SA. O wątpliwej jakości danego produktu poinformowała sama marka. Artykuł zniknął z półek sklepowych, a osoby posiadające je w swoich zapasach są proszone o wyrzucenie produktu. GIS zamieścił na swojej stronie szczegółową listę wycofanej partii produktu wraz z minimalną datą trwałości. Skażenie salmonellą Wycofanie suplementu diety ze sprzedaży było spowodowane prawdopodobnym skażeniem salmonellą. Według komunikatu GIS: „wycofanie jest związane z ogniskiem zatruć u ludzi wywołanych bakterią Salmonella w Danii, którego prawdopodobnym źródłem jest spożycie kapsułek marki Husk zawierających składnik roślinny Psyllium husk”. Jak poinformowała firma Orkla Care SA, ten składnik znajduje się również w ich produkcie. Wycofanie suplementu diety z obiegu Poprzez zaistniałą sytuację w Danii, suplement diety Colon z tym samym składnikiem łupiny nasiennej babki jajowatej, został prewencyjnie wycofany ze sprzedaży. Główny Inspektorat Sanitarny apeluje do osób, które zakupiły ten produkt w ostatnim czasie o wyrzucenie go do kosza. Jego spożycie może wiązać się z zakażeniem bakterią salmonelli. Producent proponuje rekompensatę wszystkim nabywcom tego suplementu. Aby ją uzyskać, należy zachować etykietę i skontaktować się z firmą.  Czytaj...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje ze sklepów zdrową przekąskę. Jej zjedzenie może być dla niektórych niebezpieczne
Kolejny produkt wycofywany przez GIS. Sprawdźcie, czy nie macie go w domu.

Zdrowa przekąska na liście produktów zakazanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego? Tym razem nie chodzi o trujące dodatki. Szkodliwość dotyczy jednej grupy klientów. Osoby cierpiące na alergie pokarmowe, powinny w szczególny sposób podejść do tego ostrzeżenia. Mieszanka orzechów i suszonej żurawiny w czekoladzie zawiera mleko Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany przez dystrybutora, firmę Aldi, o prowadzonym przez nią wycofaniu jednej partii produktu. Problem dotyczy użycia do produkcji czekolady mlecznej, a nie gorzkiej, jak wskazano na opakowaniu. W rezultacie w przekąsce pojawił się alergen – mleko, który nie został zadeklarowany w składzie produktu widocznym dla klienta. Zagrożenie dotyczy osób uczulonych na laktozę i mleko. Zjedzenie orzeszków w mlecznej czekoladzie modzie wywołać u nich reakcję alergiczną. Szczegóły dotyczące produktu: Produkt: Gourmet Finest Cuisine Mieszanka prażonych orzechów pekan, prażonych i solonych migdałów oraz słodzonej, suszonej żurawiny w czekoladzie gorzkiej Data minimalnej trwałości: 24.08.2022 oraz 05.09.2022 Numer partii: 05PA02208 Producent: Bösch Boden Spies Import GmbH Dystrybutor w Polsce: Aldi Sp. z o.o., ul. Murckowska 16, 40-265 Katowice Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli: Dystrybutor w Polsce, Aldi Sp. z o.o niezwłocznie po otrzymaniu informacji o błędzie w składzie użytym do produkcji wycofał ze sprzedaży wspomnianą wyżej partię produktu oraz poinformował klientów na swojej stronie internetowej o zagrożeniu dla osób z alergią na mleko. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują wycofanie tej partii produktu z obrotu w Polsce, czyli wszystkich sklepów, do których mógł trafić. Zostały...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega: wykryto rakotwórcze substancje w ciastkach. Te często kupuje się dzieciom
Z informacji podanych przez Główny Inspektorat Sanitarny wynika, że w ciastkach przeznaczonych dla dzieci wykryto niebezpieczne dla zdrowia substancje. Sprawdźcie szczegóły.

Produkty spożywcze dopuszczone do sprzedaży każdorazowo przechodzą szereg testów, które mają na celu potwierdzenie, że dana żywność może trafić do obrotu. Dzięki skrupulatnym procedurom mamy pewność, że jedzenie dostępne na półkach w sklepach jest bezpieczne do spożycia i się nim nie zatrujemy. Jednak nawet najlepsze systemy bywają zawodne i czasami do sprzedaży trafiają produkty, które absolutnie nie powinny się znaleźć w sklepie. Główny Inspektorat Sanitarny został niedawno poinformowany o wykryciu niebezpiecznych substancji w ciastkach dla dzieci. Poznajcie szczegóły.  Niebezpieczne substancje w ciastkach Unicorn wheels Najnowszy komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczy partii ciastek Unicorn wheels 220 g, produkowanych przez markę Aldiva, które są dostępne w sklepach TEDi. Jak podaje GIS, urząd został poinformowany o problemie przez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF). W ciastkach wykryto bowiem wysoką zawartość estrów glicydowych kwasów tłuszczowych oraz estrów 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD).  Estry kwasów tłuszczowych to niebezpieczne substancje, które są kancerogenne (powodują nowotwory) i genotoksyczne. Jak podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny w komunikacie, ciastka Unicorn wheels 220 g marki Aldiva to produkt kierowany do dzieci, a spożycie przez nie żywności zawierającej wymienione wyżej substancje może być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Poniżej szczegóły wycofanej partii produktu: Nazwa produktu: Aldiva Unicorn wheels, 220g Numer partii: 42 Data minimalnej trwałości: 21/04/2023 Numer artykułu: 78719002021000000200 Dystrybutor w Polsce: TEDi Sieć Handlowa Sp. z o.o. ul. 11 Listopada 11 40-387 Katowice Kraj pochodzenia: Turcja Podjęte działania i zalecenia dla konsumentów  Zgodnie z informacjami podanymi przez GIS,...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje popularną przyprawę! Znaleziono w niej Salmonellę!
Główny Inspektorat Sanitarny wycofał z obrotu tę znaną przyprawę. Sprawdźcie, czy macie ją w domach. Nie powinniście jej spożywać!

Od pewnego czasu coraz częściej na stornie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiają się informacje o żywności i innych produktach, które są wycofywane z obiegu. Niedawno informowaliśmy o wycofaniu popularnego dodatku do ciast , oleju i o szkle w jedzeniu . Komunikaty na ten temat każdy z was powinien czytać. Mogą one dotyczyć jedzenia, które macie u siebie w domach. W takim wypadku koniecznie muście sprawdzić partię produktu i zobaczyć, czy macie go u siebie. Niestosowanie się do tych wytycznych grozi zatruciem, a nawet utratą życia. GIS wycofuje pieprz Główny Inspektorat Sanitarny ma za zadanie kontrolować próbki artykułów spożywczych trafiających na do obrotu. Tym razem skontrolowano pieprz. Na stronie GIS widnieje komunikat: W próbkach określonej poniżej partii pieprzu naturalnego mielonego zbadanej w ramach kontroli urzędowej stwierdzono obecność bakterii Salmonella. Spożycie produktu, szczególnie bez obróbki termicznej, wiąże się z potencjalnym ryzykiem zatrucia pokarmowego.– podaje GIS Szczegóły dotyczące wycofywanego produktu Ważne jest nie tylko jakiej firmy jest dany pieprz, ale też seria, marka i kod kreskowy produktu. Znamy te wartości. Produkt – Pieprz naturalny – mielony, 100 g Marka – ROL-TIM Najlepiej spożyć przed: 15.04.2022 Kod kreskowy – 5 902900 005817 Producent – Z.P.H.U.”ROL-TIM” M. Tomczyk, Annolesie 5b, 42-110 Popów Kraj pochodzenia – Wietnam Jakie będą konsekwencje? Firma produkująca ten pieprz podjęła odpowiednie kroki i wycofała z obrotu wskazaną partię produktu. Poinformowała też swoich odbiorców o możliwości zwrotu kwestionowanego produktu. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej mają teraz za zadanie monitorowanie procesu wycofywania produktu w...