Główny Inspektorat Sanitarny opublikował aktualizację dotyczącą ostrzeżenia na temat migracji ołowiu z kuchennego produktu dla dzieci do żywności. Poznajcie szczegóły. 

Ołów wykryty w produkcie dla dzieci

21 lipca tego roku Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w związku z wystąpieniem migracji ołowiu do żywności z partii ceramicznych talerzy. Pojawiły się wątpliwości co do tych produktów, a dokładniej jednej partii, w której znalazły się talerze o innych kodach kreskowych i innych wzorach na ceramice. Postanowiono poddać je weryfikacji i stwierdzono, że we wszystkich produktach z tej partii występuje migracja ołowiu do żywności. W związku z tym podjęto decyzję o wycofaniu tego produktu ze sprzedaży. Poniżej szczegóły dotyczące wycofanej partii:

Nazwa produktu: Talerz płaski 19 cm „Ambition Junior”

Numer partii: 281799BB

Kod EAN: 5904134571465

Producent: DAJAR Sp. z o.o., ul. Połtawska 6, 75-072 Koszalin

Zobacz także:

W komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny zaleca konsumentom, by nie używali tego produktu do kontaktu z żywnością. 

Objawy zatrucia ołowiem 

Nic dziwnego, że Główny Inspektorat Sanitarny w sytuacji wykrycia migracji ołowiu do żywności w danym produkcie podejmuje natychmiastową decyzję o wycofaniu go z obrotu. Zatrucie ołowiem jest bardzo groźne dla organizmu, dlatego produkty mające kontakt z żywnością są regularnie badane, by przeciwdziałać takim sytuacjom.

Ołów jest metalem ciężkim, który często stosuje się w przemyśle. Gdy dostanie się do organizmu, łączy się z czerwonymi krwinkami i zmniejsza wbudowanie żelaza do hemoglobiny. W efekcie hemoglobina nie jest w stanie prawidłowo transportować tlenu z płuc do reszty tkanek w organizmie. Ponadto, przez niedobór żelaza może dojść do anemii. Ołów wpływa na organizm na wiele innych negatywnych sposobów, dlatego trzeba się przed nim wystrzegać.

W przypadku zatrucia ołowiem, można zaobserwować takie objawy, jak:

  • anemia (niedokrwistość)

  • bóle głowy

  • bóle brzucha

  • wymioty i nudności

  • problemy z pamięcią

  • nadciśnienie

  • niepłodność

  • brak apetytu

Źródło: gov.pl, medme.pl