System RASFF to metoda kontroli i wczesnego ostrzegania o niebezpieczeństwie, które może pochodzić z żywności i przedmiotów, które mają z nią styczność.

System działa w całej Unii Europejskiej i jego istotą jest natychmiastowe powiadamianie, że dana szkodliwa substancja została wykryta i produkt musi być wycofany z użytkowania. To dzięki systemowi RASFF Główny Inspektor Sanitarny od razu wie o problemie i może szybko reagować.

Dwutlenek siarki w mielonym imbirze

Dwutlenek siarki to substancja stosowana jako przeciwutleniacz i środek konserwujący w produktach owocowych i warzywnych, owocach suszonych, przekąskach i winie. Nie jest szkodliwa dla zdrowego człowieka. Obniża jednak przyswajanie witaminy B1 i może stanowić ryzyko dla alergików. Z tego powodu producenci mają obowiązek informować o obecności dwutlenku siarki i siarczanów w produkcie.

W imbirze zakwestionowanym przez GIS nie było takiej informacji na opakowaniu. Z tego powodu jedna partia imbiru, która pojawiła się na polskim rynku bez właściwego oznaczenia zostaje właśnie wycofywana ze sklepów.

Zobacz także:

Szczegóły dotyczące produktu

  • Produkt: Ginger powder - imbir w proszku, 100 g, marki NGR
  • Najlepiej spożyć przed: 31.05.2023
  • Numer partii: LOT NO.4161
  • Numer artykułu: #21311 NGR Kod kreskowy: 4260028480109
  • Importer: Export & Import Gunarajan Handelsagentur
  • Dystrybutor w Polsce: KK Polska Sp. z o.o. ul. Działkowców 15/ DOK 50-51, 84 -230 Rumia

Działania podjęte przez importera, dystrybutora i GIS

Na oficjalnej stronie GIS można przeczytać:

- Firma KK Polska Sp. z o.o. wdrożyła procedurę wycofania przedmiotowego produktu, który po zakończeniu tego procesu zostanie zutylizowany. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują wycofanie kwestionowanej partii produktu z obrotu w Polsce.

Znajdują się tam także zalecenia dla konsumentów:

- Osoby z alergią bądź nietolerancją na dwutlenek siarki i siarczyny nie powinny spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu.

Źródło: www.gis.gov.pl, wikipedia.pl, cordis.europa.eu