Rząd ogłosił kolejne restrykcje. Czy sklepy spożywcze będą otwarte normalnie?
Newsy

GIS wycofuje ze sklepów partię popularnej przyprawy. Zawiera niebezpieczny alergen

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany przez system RASFF o niezgodności, dotyczącej imbiru w proszku. Sprawdźcie, czy macie tę przyprawę w domu, jest niebezpieczna dla alergików.

System RASFF to metoda kontroli i wczesnego ostrzegania o niebezpieczeństwie, które może pochodzić z żywności i przedmiotów, które mają z nią styczność.

System działa w całej Unii Europejskiej i jego istotą jest natychmiastowe powiadamianie, że dana szkodliwa substancja została wykryta i produkt musi być wycofany z użytkowania. To dzięki systemowi RASFF Główny Inspektor Sanitarny od razu wie o problemie i może szybko reagować.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dwutlenek siarki w mielonym imbirze

Dwutlenek siarki to substancja stosowana jako przeciwutleniacz i środek konserwujący w produktach owocowych i warzywnych, owocach suszonych, przekąskach i winie. Nie jest szkodliwa dla zdrowego człowieka. Obniża jednak przyswajanie witaminy B1 i może stanowić ryzyko dla alergików. Z tego powodu producenci mają obowiązek informować o obecności dwutlenku siarki i siarczanów w produkcie.

W imbirze zakwestionowanym przez GIS nie było takiej informacji na opakowaniu. Z tego powodu jedna partia imbiru, która pojawiła się na polskim rynku bez właściwego oznaczenia zostaje właśnie wycofywana ze sklepów.

Zobacz także
Co się stanie z organizmem, gdy codziennie będziecie jeść imbir. Podpowiadamy jak łatwo włączyć go do diety

Co się stanie z organizmem, gdy codziennie będziecie jeść imbir? Oto, jak łatwo włączyć go do diety

Działa cuda w 1 noc. Prosty do zrobienia syrop imbirowy zatrzymuje chorobę przy pierwszych objawach

Ten prosty syrop imbirowy zatrzyma chorobę przy pierwszych objawach. Zdziała cuda w 1 noc

Szczegóły dotyczące produktu

  • Produkt: Ginger powder - imbir w proszku, 100 g, marki NGR
  • Najlepiej spożyć przed: 31.05.2023
  • Numer partii: LOT NO.4161
  • Numer artykułu: #21311 NGR Kod kreskowy: 4260028480109
  • Importer: Export & Import Gunarajan Handelsagentur
  • Dystrybutor w Polsce: KK Polska Sp. z o.o. ul. Działkowców 15/ DOK 50-51, 84 -230 Rumia

GIS wycofuje ze sklepów partię popularnej przyprawy. Zawiera alergen
www.gis.gov.pl

Działania podjęte przez importera, dystrybutora i GIS

Na oficjalnej stronie GIS można przeczytać:

- Firma KK Polska Sp. z o.o. wdrożyła procedurę wycofania przedmiotowego produktu, który po zakończeniu tego procesu zostanie zutylizowany. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują wycofanie kwestionowanej partii produktu z obrotu w Polsce.

Znajdują się tam także zalecenia dla konsumentów:

- Osoby z alergią bądź nietolerancją na dwutlenek siarki i siarczyny nie powinny spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu.

Źródło: www.gis.gov.pl, wikipedia.pl, cordis.europa.eu

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega przed partią pieczarek. Niektórzy absolutnie nie powinni ich jeść
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu partii pieczarek marynowanych. Producent nie wskazał na opakowaniu substancji mogącej być alergenem, która znajduje się w produkcie.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał wczoraj ostrzeżenie dotyczące marynowanych pieczarek. Produkt marki Vitmar zawiera substancje, które w przypadku niektórych osób mogą być niebezpieczne. Sprawdźcie szczegóły.  Ostrzeżenie GIS dotyczące pieczarek Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny na stronie gov.pl, Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła dwutlenek siarki (E 220) w produkcie PIECZARKI MARYNOWANE VITMAR, 750 g. Jest to substancja wywołująca reakcje alergiczne i informacja o tym powinna znaleźć się na opakowaniu (tak samo, jak w przypadkach innych alergenów). Z powodu tego niedopatrzenia, partia opakowań bez stosownej informacji na etykiecie została wycofana. Poniżej szczegóły dotyczące produktu: Produkt: PIECZARKI MARYNOWANE VITMAR, 750 g Producent: P.P.H.U. „VITMAR” Maria Korkus, Dębie 1a, 42-110 Popów Numer partii/ data minimalnej trwałości: 08.2022 GIS zaleca, aby osoby uczulone na dwutlenek siarki nie spożywały tego produktu.  Zastosowanie dwutlenku siarki Dwutlenek siarki jest niepalnym gazem, który jest używany w produkcji żywności ze względu na jego działanie konserwujące. Jego zastosowanie to m.in.: zapobieganie ciemnieniu suszonych owoców i warzyw przeciwdziała rozwojowi pleśni i grzybów w żywności jako dodatek do suszonych owoców, win i marmolady Dwutlenek siarki został uznany za substancję bezpieczną dla zdrowia, pod warunkiem stosowania odpowiednich jego ilości w żywności. Na ten składnik powinny jednak uważać kobiety ciężarne oraz osoby ze skłonnościami do alergii.  Reakcja alergiczna na dwutlenek siarki E 220, czyli dwutlenek siarki znajduje się na liście alergenów, obok takich produktów jak soja, orzeszki ziemne, gluten czy jaja. U osób, które są wrażliwe na dwutlenek siarki, mogą wystąpić objawy astmy. Może to występować...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje popularne batony zbożowe. Znaleziono w nich niebezpieczny składnik
Batony zbożowe okazały się nie tak zdrowe, jak mogliście sądzić. Sprawdźcie czy tych partii nie macie w domu.

Kolejny raz ta sama marka batonów jest wycofywana z rynku z powodu niebezpiecznych dodatków. Poprzednio w batonach znaleziono szkło, teraz stwierdzono zanieczyszczenie groźną substancją pochodzącą z surowca, który był wykorzystywany do produkcji batonów. Producent już je wycofuje z rynku. Batony zbożowe zawierają tlenek etylenu – nie jedzcie ich Główny Inspektor Sanitarny został powiadomiony przez system RASFF o tym, że w kilku partiach batonów zbożowych marki „Ba", produkowanych przez producenta „Bakalland", znajduje się szkodliwy tlenek etylenu. Producent rozpoczął już wycofywanie zanieczyszczonego produktu ze sklepów, na polecenie Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białej Podlaskiej. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej będą monitorować wycofanie kwestionowanych partii produktu z obrotu w Polsce i zalecają konsumentom: Nie należy spożywać partii produktu wskazanych w komunikacie. Szczegóły partii wycofywanych batonów „Ba" Ostrzeżenie dotyczy wskazanych partii batonów, produkowanych przez: Bakalland S.A., ul. Fabryczna 5, 00-446 Warszawa — Zakład Produkcyjny, ul. Brzeska 70, 21-505 Janów Podlaski. Wycofywane partie: BA!lans Baton Waniliowe Cappucino, 38 g, numer partii 0002326697, data ważności 31.07.2022 BA!lans Baton Waniliowe Cappucino, 38 g, numer partii 0002318934, data ważności 31.05.2022 BA!lans Baton Waniliowe Cappucino, 38 g, numer partii 0002312337, data ważności 31.03.2022 BA!lans Baton Waniliowe Cappucino, 38 g, numer partii 0002322091, data ważności 30.06.2022 MIX batonów BA!lans 0002320540 ww. nr partii widnieje na opakowaniu zbiorczym – kartonie, w którym znajduje się mix batonów o różnych nr partii i smakach, w tym baton kwestionowany o nr partii 0002318934, data...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega: wykryto rakotwórcze substancje w ciastkach. Te często kupuje się dzieciom
Z informacji podanych przez Główny Inspektorat Sanitarny wynika, że w ciastkach przeznaczonych dla dzieci wykryto niebezpieczne dla zdrowia substancje. Sprawdźcie szczegóły.

Produkty spożywcze dopuszczone do sprzedaży każdorazowo przechodzą szereg testów, które mają na celu potwierdzenie, że dana żywność może trafić do obrotu. Dzięki skrupulatnym procedurom mamy pewność, że jedzenie dostępne na półkach w sklepach jest bezpieczne do spożycia i się nim nie zatrujemy. Jednak nawet najlepsze systemy bywają zawodne i czasami do sprzedaży trafiają produkty, które absolutnie nie powinny się znaleźć w sklepie. Główny Inspektorat Sanitarny został niedawno poinformowany o wykryciu niebezpiecznych substancji w ciastkach dla dzieci. Poznajcie szczegóły.  Niebezpieczne substancje w ciastkach Unicorn wheels Najnowszy komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczy partii ciastek Unicorn wheels 220 g, produkowanych przez markę Aldiva, które są dostępne w sklepach TEDi. Jak podaje GIS, urząd został poinformowany o problemie przez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF). W ciastkach wykryto bowiem wysoką zawartość estrów glicydowych kwasów tłuszczowych oraz estrów 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD).  Estry kwasów tłuszczowych to niebezpieczne substancje, które są kancerogenne (powodują nowotwory) i genotoksyczne. Jak podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny w komunikacie, ciastka Unicorn wheels 220 g marki Aldiva to produkt kierowany do dzieci, a spożycie przez nie żywności zawierającej wymienione wyżej substancje może być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Poniżej szczegóły wycofanej partii produktu: Nazwa produktu: Aldiva Unicorn wheels, 220g Numer partii: 42 Data minimalnej trwałości: 21/04/2023 Numer artykułu: 78719002021000000200 Dystrybutor w Polsce: TEDi Sieć Handlowa Sp. z o.o. ul. 11 Listopada 11 40-387 Katowice Kraj pochodzenia: Turcja Podjęte działania i zalecenia dla konsumentów  Zgodnie z informacjami podanymi przez GIS,...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje popularne mleko. Odkryto w nim rakotwórczy składnik
Kupiliście ostatnio takie mleko? Koniecznie zwróćcie je do sklepu.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu określonej partii mleka roślinnego . W mleku tym odkryto rakotwórczy składnik. O jaki konkretnie produkt chodzi? GIS wycofuje popularne mleko Jeśli kupujecie w sklepie roślinne mleko, koniecznie sprawdźcie czy nie nabyliście ostatnio mleka, które właśnie zostało wycofane przez  GIS . Główny Inspektorat Sanitarny przekazał komunikat, w którym poinformował o wycofaniu określonej partii mleka roślinnego Isola BIO. Łącznie wycofano aż 7 produktów tej marki. Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o prowadzonym przez firmę Abafoods SRL wycofaniu niektórych partii kremu i napojów roślinnych marki Isola BIO ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu – poinformowano w najnowszym komunikacie GIS. Czy tlenek etylen jest szkodliwy? Tlenek etylenu jest substancją, która jest bardzo szkodliwa dla naszego zdrowia. Jego obecność w żywności w Unii Europejskiej jest niedozwolona. Tlenek etylenu (C₂H₄O) jest gazem palnym o nieco słodkim zapachu. Narażenie na działanie tlenku etylenu może powodować bóle głowy, nudności, wymioty, biegunkę, trudności w oddychaniu, senność, osłabienie, wyczerpanie, oparzenia oczu i skóry, odmrożenia i zaburzenia rozrodcze. Tlenek etylenu ma również działanie mutagenne i rakotwórcze. Jest on klasyfikowany jako substancja kategorii 1B, zgodnie z rozporządzeniem WE nr 1272/2008). EPA (The Environmental Protection Agency - Agencja Ochrony Środowiska) informuje, że tlenek etylenu jest rakotwórczy dla ludzi przy narażeniu drogą wziewną. Liczne badania wskazują, że narażenie na tlenek etylenu zwiększa ryzyko raka limfoidalnego, a u kobiet...