Produkty znajdujące się w sprzedaży są pod ścisłą kontrolą Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Urząd nadzoruje nie tylko działanie danych placówek sklepowych, ale również artykuły spożywcze pojawiające się na ich półkach. Dzięki temu konsumenci mają pewność co do dobrej jakości nabywanych towarów.

Wycofanie ze sprzedaży popularnych lodów

W czwartek Główny Inspektorat Sanitarny opublikował komunikat, w którym poinformował o wycofaniu z bieżącej sprzedaży produktów marki M&M’s, a dokładniej lodów z orzechowymi cukierkami. Takie działania zostały podjęte, gdyż na konkretnych partiach artykułów spożywczych, nie umieszczono oznakowania w języku polskim, a także alergenów znajdujących się w ich składzie. Informacja dotyczy konkretnie produktu o nazwie „Peanut M&Ms Ice Cream” o wadze 62 g.

Partie z niepełnym oznaczeniem to:

  • 028D2DOE01,
  • 028D3DOE01,
  • 028E1DOE01.

Według informacji zamieszczonych na opakowaniu, ostateczna data do spożycia to 31 grudnia bieżącego roku.

Zobacz także:

Prowadzone działania przez GIS oraz dystrybutora

O zaistniałej niefortunnej sytuacji, Główny Inspektorat Sanitarny został poinformowany przez firmę Mars Polska Sp z o.o. Dystrybutor prowadzi obecnie działania mające na celu wycofanie podanych partii artykułów spożywczych z obrotu. Cały proces jest nieustannie monitorowany przez GIS, który uważnie przygląda się przeprowadzanej akcji. Celem firmy Mars Polska Sp z o.o., jest szybkie usunięcie produktu ze sklepowych półek, aby uniknąć niepożądanych sytuacji, jak problemy zdrowotne czy konsekwencje alergiczne.

Zalecenia dla konsumentów

Główny Inspektorat Sanitarny w komunikacie apeluje do konsumentów, którzy mogliby nabyć w ostatnim czasie dany produkt, o sprawdzenie numerów partyjnych, a także o niespożywanie danego artykułu. Jego zjedzenie szczególnie odradzane jest osobom uczulonym na takie składniki jak soja, mleko, laktoza czy orzeszki ziemne. Skonsumowanie lodów z tej partii, może przynieść nieoczekiwane konsekwencje, które w rezultacie negatywnie mogą odbić się na zdrowiu. 
 

Czytaj także: