Produkty, które trafiają do sprzedaży są stale badane przed dopuszczeniem ich do obrotu. To pozwala zagwarantować, że sprzedawane w sklepach towary są bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi.

Niestety, czasami na półki trafiają produkty, które w ogóle nie powinny się tam znaleźć.

Ostatnia kontrola Głównego Inspektoratu Sanitarnego wykazała, że akcesoria kuchenne sprzedawane w popularnych sklepach z produktami gospodarstwa domowego są trujące dla ludzi i natychmiast zostały wycofane z obrotu.

Niebezpieczne produkty

Przeprowadzona kontrola wykazała, że wycofywane już ze sprzedaży produkty zawierały zbyt duże ilości pierwszorzędnych amin aromatycznych. Są to substancje, które po dostaniu się do układu pokarmowego człowieka mogą prowadzić do rozwoju nowotworów.

Zobacz także:

Produkty, w których znaleziono te substancje to akcesoria kuchenne, które miałyby regularny kontakt z żywnością, a tym samym powodowały by migrację amin aromatycznych do jedzenia.

Z tego powodu zostały decyzją Głównego Inspektoratu Sanitarnego natychmiast wycofane ze sprzedaży.

Oświadczenie sklepu

Produkty, w których znaleziono podwyższoną ilość rakotwórczych substancji sprzedawane były w sklepach Pepco – popularnej sieci sprzedającej artykuły gospodarstwa domowego, zabawki oraz odzież dla dorosłych i dzieci. Na oficjalnej stronie internetowej sieci Pepco opublikowano komunikat, w którym sieć informuje o wycofaniu części produktów ze sprzedaży:

W wyniku przeprowadzonej przez Inspekcję Sanitarną kontroli, wyżej wymienione produkty zostały wycofane z obrotu handlowego ze względu na przekroczony dopuszczalny limit pierwszorzędowych amin aromatycznych

Produkty wycofane ze sprzedaży

Produktami, które decyzją GIS zostały wycofane z obrotu są poniższe akcesoria kuchenne. Podajemy ich nazwy oraz kody – jeżeli niedawno kupiliście podobne produkty, sprawdźcie koniecznie, czy nie trafiliście na akcesoria zawierające podwyższoną ilość amin aromatycznych:

  • PLU 316048 – Łyżka kuchenna P02,
  • PLU 316049 – Ubijacz do piany P02,
  • PLU 316050 – Szumówka P02,
  • PLU 316051 – Nabierka P02,
  • PLU 316052 – Łopatka do teflonu P02,
  • PLU 316053 – Ubijak do ziemniaków P02.