Lubicie kuchenne triki? Pozwalają bez trudu wykonać czynności, które inaczej są żmudne, czasochłonne, a często do tego nie wychodzą jak należy. Ile razy zdarzyło wam się, chcąc oddzielić żółtko od białka, niechcący wymieszać obie części jajka ze sobą?

Z białka zabrudzonego żółtkiem nie ubijecie piany, a żółtka zmieszanego z białkiem nie zrobicie idealnego sosu holenderskiego czy kogla-mogla. Ale to już przeszłość. Teraz i piana będzie sztywna, a kogiel-mogiel doskonale utarty. 

Jak oddzielić żółtko od białka używając czosnku?

Sposobów na oddzielenie białka od żółtka jest wiele. Możecie przelewać jajko ze skorupki do skorupki, zostawiając w skorupce żółtko i oddzielając od niego białko. Albo użyć lejka, przez który przeleje się białko, a żółtko zostanie w lejku.

Wprawne gospodynie nie używają do tego żadnych przedmiotów i potrafią sprawnym ruchem przenieść jajko ze skorupki na dłoń, i zostawić na niej żółtko, podczas gdy białko ścieka pomiędzy palcami na podstawiony talerzyk.

Zobacz także:

Jednak takiego triku jeszcze pewnie nie widzieliście. Użytkownik TikToka, który zaprezentował ten pomysłowy sposób, żeby pokazać, że można to zrobić bez trudu, a do tego jedną ręką, podczas prezentacji swojego sposoby, trzymał na rękach dziecko.

Żeby oddzielić żółtko od białka, przygotujcie miseczkę, a także obrany ząbek czosnku. Wbijcie jajko do miseczki, a następnie potrzyjcie opuszkami kciuka i palca wskazującego ząbek czosnku. Złapcie delikatnie palcami żółtko i przenieście je do osobnego naczynia. Czary?

@theshilohfarm It’s Magic! #garlic #egg #eggs #tip #trick #lifehack #fact #facts #wow #cool #trend #viral #shilohfarm #fyp #foryou #foryoupage #chicken #tips ♬ Chill Vibes - Officialmp

 

Siarka, wodór i węgiel – dlaczego ten trik działa?

Ten trik to nie są czary, tylko czysta chemia. To, że dwoma palcami możecie wyciągnąć żółtko z białka zawdzięczacie czosnkowi, a dokładniej cząsteczkom siarki, wodoru i węgla, które odpowiadają za silny zapach czosnku. Dzięki tym cząsteczkom uwalniają się tiole, czyli organiczne związki chemiczne. To one powodują, że na palcach zostaje lepka substancja, która pozwala wygodnie i bezpiecznie chwycić żółtko.

Tiole, a jest ich w przyrodzie wiele, to bezbarwne ciecze, mające silny zapach przypominający czosnek. Tiole wiążą się silnie z białkami skóry i powodują, że macie uczucie lepkości na palcach.

Z tiolami z pewnością mogliście zetknąć się już wcześniej:

  • To właśnie tiole występują w bardzo nieprzyjemnym zapachu wydzielanym przez broniącego się skunksa 
  • To ten związek chemiczny był dodawany w przeszłości do bezwonnego gazu ziemnego, żeby ułatwić jego wykrycie, czy wyczulić ludzi na zapach gazu

Źródło: TikTok, biolog.pl