Nie da się ukryć, że rośliny doniczkowe wpuszczają dużo życia i dobrej energii do pomieszczenia, w którym się znajdują. To mogą być zwykłe rośliny zielone, jak na przykład zamiokulkas, monstera czy epipremnum złociste, albo rośliny kwitnące.

Przykładem jest popularny storczyk, skrzydłokwiat, a także troszkę ostatnimi czasy zapomniany fiołek afrykański. Ta ostatnia roślina ma w sobie dużo wdzięku - nie zabiera dużo miejsca, więc można ją postawić na parapecie, i regularnie kwitnie, wypuszczając drobne, urocze kwiatki. Aby wspomóc kwitnienie fiołka, warto nakarmić go nawozem, który zrobicie z kuchennych resztek. 

Zasady pielęgnacji fiołka afrykańskiego

Fiołek afrykański, inaczej saintpaulia lub sępolia fiołkowa to roślina wieloletnia, która naturalnie rośnie w Afryce południowo-wschodniej, na terenach górzystych. Jest drobna, osiąga wysokość i średnicę maksymalnie 15 centymetrów. Dzięki temu fiołki pasują do każdego, nawet najbardziej ciasnego wnętrza.

Kwitną przez okrągły rok. Istnieje wiele odmian fiołków afrykańskich - różnią się one od siebie kolorem liści, kwiatów oraz ich budową. Mogą to być kwiaty o zaokrąglonych albo postrzępionych kwiatkach, pojedyncze lub rosnące w skupiskach. 

Zobacz także:

Oto kilka ważnych zasad, o których trzeba pamiętać przy uprawie fiołków:

  • Dbamy o wilgotność gleby, ale absolutnie nie wolno spryskiwać kwiatów i liści fiołków. Mogą wówczas zacząć gnić.
  • Z tego samego powodu fiołki podlewamy ostrożnie tak, by woda dostała się wprost do gleby i nie miała kontaktu z liśćmi. 
  • Fiołki nie tolerują przeciągów, dlatego jeżeli chcecie postawić je na parapecie, wybierzcie okno które jest rzadko otwierane. 
  • Stanowisko dla fiołka powinno być jasne, o świetle rozproszonym. Unikamy miejsc o bezpośrednim nasłonecznieniu. 

„Śmietnikowy” nawóz do fiołka afrykańskiego 

Jak każdą inną roślinę doniczkową, również fiołki trzeba nawozić regularnie. W tym celu polecamy wam wykorzystać kuchenne resztki w postaci obierek ziemniaków. Skórka zawiera bardzo dużo cennego dla roślin potasu, witaminy C i inne składniki odżywcze. 

Wystarczy, że obierzecie ziemniaka, a następnie pokroicie skórkę na drobne kawałki. Następnie wsypcie ją do słoika i zalejcie wrzątkiem. Zakręćcie słoik i odstawcie na całą noc. Po tym czasie wystarczy przecedzić powstały nawóz i podlać nim fiołki raz na miesiąc.