Poza pączkami, na tłusty czwartek koniecznie trzeba przygotować także faworki. Chodzi nie tylko o tradycję - może trudno w to uwierzyć, ale istnieją osoby, które za pączkami nie przepadają, za to faworki są dla nich w sam raz.

To przysmak znany nie tylko w Polsce, ponieważ faworki smaży się choćby również na Litwie i w Niemczech czy we Włoszech. Sama nazwa „faworki” pochodzi z języka francuskiego, gdzie słowo „faveur” oznacza jedwabną wstążeczkę lub tasiemkę. 

Te ciasteczka powinny być jednocześnie leciutkie, kruche i rozpływające się w ustach po każdym kęsie. Taki efekt można osiągnąć stosując pewien prosty trik podczas przygotowywania ciasta. 

Jak zrobić kruche faworki?

W klasycznym przepisie na faworki znajdziemy m.in. mąkę, cukier puder czy żółtka. Można jednak całkowicie zrezygnować z ostatniego z wymienionych składników, a faworki i tak będą smaczne, wyrośnięte i kruche.

Zobacz także:

Cała tajemnica tkwi w wodzie gazowanej, dzięki której ciasto będzie dobrze napowietrzone i lekkie. Sprawdźcie poniżej, jak przygotować faworki w taki sposób. 

Sprawdzony przepis na smaczne faworki

Składniki:

  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 1 szklanka wody gazowanej
  • 1 łyżka spirytusu
  • 1 łyżka kwaśnej śmietany
  • olej do smażenia 
  • cukier puder do  posypania

Przygotowanie:

  1. Przesiejcie mąkę na stolnicę. Zróbcie na środku dołek i wlejcie do niego wodę gazowaną.
  2. Dodajcie też spirytus i  śmietanę. Wymieszajcie składniki i zagniećcie ciasto. Powinno być jednolite i gładziutkie.
  3. Przykryjcie je ściereczką i odstawcie na kwadrans.
  4. Po tym czasie pokrójcie ciasto na faworki na 4 równe części. 
  5. Po kolei wałkujcie je cieniutko, na grubość 1 mm. Pokrójcie ciasto na równe prostokąty, a na środku każdego z nich zróbcie długie nacięcie. Należy przewlec przez nie jeden koniec ciasta, tworząc kształt faworka. 
  6. Rozgrzejcie olej w garnku albo głębokiej patelni. Smażcie faworki, aż się zrumienią. Przed podaniem posypcie cukrem pudrem. Smacznego!