Kiedy nie wiadomo co zrobić na obiad, kotlety mielone zawsze okazują się sprawdzonym rozwiązaniem. Wystarczy tylko mięso, cebula, jajko, trochę bułki oraz przyprawy i już można się brać za smażenie kotletów.

Nie ma przy tym tyle pracy co ze schabowymi, które trzeba przecież jeszcze rozbijać, nacierać przyprawami i panierować. Mielone miesza się szybko i od razu można wrzucać na patelnię. Do tego jeszcze ziemniaki, surówka i obiad jest gotowy w mgnieniu oka. 

Kotlety mielone bez bułki?

Najczęściej, dla spulchnienia masy, do kotletów mielonych dodaje się bułkę kajzerkę namoczoną w mleku albo wodzie. Można jednak zrezygnować z tego dodatku. Nie obawiajcie się, że kotlety wyjdą suche - wręcz przeciwnie.

Pomysł na mielone bez bułki przedstawił Karol Okrasa w jednym ze swoich przepisów. Kucharz zastąpił bułkę kaszą jęczmienną, która jest delikatna, miękka i bardzo dobrze spulchnia masę na kotlety (może nawet lepiej niż bułka?). Skorzystajcie z poniższego przepisu i przekonajcie się sami, jak smaczne mogą być mielone w takiej odsłonie. 

Zobacz także:

Przepis na kotlety mielone wg Karola Okrasy

Składniki:

  • pół kg mielonego mięsa wieprzowego
  • 150 g ugotowanej kaszy jęczmiennej
  • 1 jajko
  • 1 cebula
  • bułka tarta 
  • sól
  • pieprz
  • smalec do smażenia 

Przygotowanie:

  1. Pokrójcie cebulę bardzo drobno, a następnie wrzućcie ją na patelnię, na rozgrzany olej. Ale uwaga - nie powinna się zeszklić, tylko bardzo mocno przypiec. Gdy będzie już rumiana, zdejmijcie ją z patelni i odsączcie na grubej warstwie ręczników papierowych, które wchłoną nadmiar tłuszczu ze smażenia. 
  2. W osolonej wodzie ugotujcie kaszę jęczmienną. Dla uzyskania 150 g ugotowanej kaszy będziecie potrzebowali ok. pół torebki. Kaszę jęczmienną można ugotować także w tradycyjny sposób, w proporcji 2:1 (woda do kaszy), nie mieszając garnka i podgrzewając go na małym ogniu.
  3. Teraz włóżcie do miski mięso mielone. Doprawcie je solą, świeżo roztartym czarnym pieprzem. Dodajcie ugotowaną i ostudzoną kaszę, cebulę, jajko i wymieszajcie.
  4. Z gotowej masy uformujcie kotlety. Możecie je dodatkowo obtoczyć w bułce tartej. Smażcie je na rozgrzanym na patelni smalcu z obu stron, aż się zrumienią. Smacznego!