Dyskusja wokół szczepionek na koronawirusa przebiega gwałtownie nie tylko w Polsce. Podobne dylematy wokół akcji szczepienia jak Polacy mają także Holendrzy.

W związku z tym, swoje zdanie na temat szczepionki zdradził szef holenderskiej rady ds. oceny leków, prof. Ton de Boer, który pokusił się o obrazowe wytłumaczenie nieprzekonanym efektu szczepionki na zdrowie.

Co profesorowie sądzą o teoriach spiskowych nt. szczepień przeciwko COVID-19?

Według de Boera, który stał się ostatnio w holenderskich mediach postacią równie znaną jak w Polsce choćby prof. Andrzej Horban, dużo bardziej niebezpieczne dla zdrowia jest nieodpowiednie odżywianie się niż przyjęcie obu dawek szczepionki na COVID-19.

Podobnie jak w Polsce, także i w Holandii na temat epidemii koronawirusa i akcji szczepienia szerzy się cała masa różnych niepotwierdzonych informacji, przeinaczeń, czy niezwykle popularnych ostatnio niestety teorii spiskowych:

Zobacz także:

– Liczba nieprawdziwych informacji o szczepionkach oraz koronawirusie stawia włosy na głowie. Nie wiem, co gorsze, ludzka ignorancja czy wiara w spiskowe teorie – skomentował tę sprawę prof. de Boer.

Jak naukowcy przyjmują doniesienia o skutkach ubocznych szczepienia?

Przy okazji holenderski ekspert wypowiedział się na temat ewentualnych skutków ubocznych przyjęcia szczepionki. To jeden z czynników najmocniej odstraszających zarówno Polaków, jak i Holendrów od szczepienia:

– Poważnie traktujemy informacje o skutkach ubocznych, ale nie możemy zapominać, że to absolutny margines – powiedział de Boer.

Niderlandzki uczony wyraził swoje zdanie także na inny temat, który nurtuje wiele osób obawiających się przyjęcia dawki szczepionki na COVID-19. Chodzi o insynuacje przeciwników szczepionek, jakoby miałyby one być jednym wielkim eksperymentem na ludzkości:

– Te bzdury o eksperymentowaniu mnie irytują, naturalnie, że trwają ciągłe badania, ale to dobra rzecz, sprawdza się jak długo szczepienia będą skuteczne, czy chronią przed innymi wariantami – skwitował całą sprawę prof. de Boer.

Ile osób zaszczepiono przeciwko COVID-19 do tej pory?

Do tej pory w Polsce wykonano już ponad 28 mln szczepień przeciwko COVID-19. Liczba osób, które przyjęły obydwie dawki lub jedną dawkę szczepionki Johnson&Johnson wynosi z kolei ok. 12,6 mln – oznacza to, że te osoby uzyskały niemal pełną odporność przeciwko chorobie.

Na całym świecie podano już 2,84 mld dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi. Najwięcej osób zaszczepionych zostało w Chinach i w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: PAP, Euractiv