Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że gąbka kuchenna wymaga regularnej wymiany i systematycznego dezynfekowania. W przeciwnym razie zamienia się w groźne dla zdrowia siedlisko bakterii. To samo zresztą dotyczy różnego rodzaju szczoteczek i ściereczek wykorzystywanych w kuchni. 

Dlaczego należy wymieniać i czyścić gąbkę kuchenną? 

Wilgoć i drobne pęknięcia sprawiają, że gąbka staje się przyjaznym terytorium dla bakterii, takich jak: E.coli, Salmonella czy Campylobacter. Wymienione drobnoustroje bardzo lubią gnieździć się na tego rodzaju powierzchniach i łatwo rozmnażają się w wilgotnym środowisku. Co więcej, nie można ich wziąć na przeczekanie, gdyż mogą tam przeżyć nawet do 2 tygodni. 

Podczas użycia gąbki, wiele z tych bakterii może rozprzestrzeniać się na wasze naczynia, zwiększając ryzyko infekcji układu pokarmowego. Na szczęście wystarczy regularnie ją wymieniać i dbać o jej czystość. 

Zobacz także:

Czyszczenie i dezynfekcja sokiem z cytryny 

Pamiętajcie, że oprócz dezynfekcji należy wymieniać gąbkę przynajmniej dwa razy w miesiącu. Niech nie zwiedzie was jej pozornie „jeszcze przyzwoity” wygląd. W środku zazwyczaj aż roi się od bakterii.  

Jest wiele różnych sposobów na dezynfekcję zmywaka kuchennego. Dziś przedstawiamy jeden z domowych patentów, który pozwoli wam wykorzystać owoc znajdujący się niemal w każdym domu - cytrynę.

Jeśli nawet niedawno zmieniona gąbka wydziela nieprzyjemny zapach i jest lekko zanieczyszczona – możecie śmiało skorzystać właśnie z tej metody. Sok z cytryny to naturalny środek antybakteryjny, który dodatkowo intensywnie i przyjemnie pachnie. 

Jak zatem odkazić gąbkę sokiem z tego owocu? 

  • Wyciśnijcie sok z cytryny i dolejcie do gorącej wody. 

  • Zanurzcie w niej zmywak na około 5-10 minut. 

  • Następnie spłuczcie pozostałości soku wodą z płynem do naczyń. 

Olejek cytrynowy również pomaga odświeżać gąbki 

Gąbki możecie również szybko zdezynfekować, wykorzystując olejek cytrynowy. Jest to produkt kosmetyczny stosowany na skórę i do włosów. Jedną z jego właściwości jest działanie odkażające. 

Wystarczy nałożyć i rozprowadzić trochę olejku na powierzchni zmywaka, a następnie wypłukać w ciepłej wodzie. Dzięki temu błyskawicznie go odświeżycie i sprawicie, że będzie przyjemnie pachnieć.  

Źródło: stylzycia.radiozet.pl, krokdozdrowia.com