Sezon na cukinię zaraz wkroczy w swoją najbardziej intensywną fazę. Już  teraz w warzywniakach i na bazarach pojawiają się te pierwsze tegoroczne polskie warzywa. Warto z tego skorzystać i przyrządzić uwielbiane przez wszystkich leczo!

Czy do leczo daje się cukinię?

Zatwardziali kulinarni konserwatyści tacy jak Robert Makłowicz, uważają, że nasza potrawka z cukinii, pomidorów, cebuli, kiełbasy i pomidorów nie ma prawa nazywać się mianem leczo. Nie warto sobie jednak zaprzątać tym głowy.

Fachowcy są zdania, że polskie leczo w pewnym sensie bardziej przypomina francuskie ratatouille niż prawdziwe węgierskie danie. Tym niemniej polska wersja tej potrawy wcale nie ustępuje smakiem węgierskiemu odpowiednikowi.

Warto dodać jeszcze, czym obie wersje tego dania się różnią. Chodzi oczywiście o cukinię, której Węgrzy nie zwykli dodawać do kociołka z leczo. Według słów Makłowicza, w środku powinny znaleźć się tylko papryka, cebula, czosnek pomidory, przyprawy i wytopiona słonina.

Zobacz także:

Odłóżmy na bok wynurzenia słynnego podróżnika. Mając pod bokiem świeżutką cukinię aż szkoda nie wykorzystać jej do przygotowania pysznego dania, które można podawać jako osobny obiad lub jako dodatek do innych potraw.

Czym doprawić leczo?

Wiele gospodyń domowych zadaje sobie podczas przygotowania leczo jedno pytanie. Czym je przyprawić? W tym momencie warto jednak rzucić okiem, co na ten temat uważają specjaliści od leczo, czyli wspomniani Węgrzy.

W oryginalnej wersji tej potrawy, kluczową przyprawą jest zawsze wędzona papryka w proszku. Ta przyprawa jest dostępna także w polskich sklepach, ale uważajcie, by nie pomylić jej ze zwykłą słodką papryką w proszku (ta może tylko uzupełnić smak potrawy). Różnica w smaku jest kolosalna!

Kiedy już zaopatrzycie się w wędzoną paprykę w proszku, nie żałujcie jej, sypiąc ją do swojego leczo. Na spory garnek tej potrawy warto użyć nawet 1-2 łyżek wędzonej papryki w proszku – w ten sposób uzyskacie niesamowity, głęboki smak całej potrawy.

W którym momencie doprawiać leczo papryką w proszku?

Do leczo nie trzeba dodawać czarnego pieprzu – ta przyprawa została w węgierskiej kuchni wyparta przez właśnie suszone i sproszkowane papryki wszelkiej maści. Nieco ostrości można nadać leczo poprzez dodanie do niej ostrej papryki w proszku.

Na koniec jeszcze jedna, bardzo ważna uwaga. Poza solą, wszystkie przyprawy do leczo nie powinny wylądować w garnku lub w kociołku na początku gotowania. Papryka w proszku ma tendencję do szybkiego przypalania się, co może zniweczyć wasz cały kulinarny trud.

Leczo doprawiajcie więc papryką w proszku dopiero pod koniec gotowania. Wystarczy ledwie kilka minut, by dosypana do środka papryka w proszku wypełniła całe danie swoim wspaniałym aromatem.