Ceny grzybów nie należą nigdy do najniższych. Za te owoce lasu trzeba sporo zapłacić. Podgrzybki i prawdziwki to szlachta wśród grzybów, dlatego nie może być inaczej. Czy w takim układzie warto kupować te grzyby surowe, by potem je samemu ususzyć? Czy lepiej od razu kupić gotowca w paczce i nie martwić się dodatkowym czasem i cenami energii oraz sprzętu do suszenia? 

W jaki sposób można suszyć grzyby? 

Zanim przejdziemy do ustaleń w sprawie opłacalności suszenia, zastanówmy się jak to właściwie robić. Są bowiem różne metody suszenia grzybów.

  • Każdy z was pamięta zapewne rozwieszone nad kuchnią u babci nitki z nawleczonymi grzybami. To metoda dla tradycjonalistów, niegwarantująca pewnego sukcesu. Grzyby suszą się w ten sposób przez kilka dni, co czasami powoduje ich psucie i robaczywienie. 
  • Dość popularnym sposobem jest suszenie grzybów w piekarniku. Niezbyt wysoka temperatura i uchylone drzwiczki zapewnią sukces takiej obróbce. Trzeba jednak liczyć się z kosztami prądu pobieranego podczas wielogodzinnego procesu suszenia. 

  • O wiele bardziej energooszczędne jest ostatnie rozwiązanie, a mianowicie suszenie grzybów w suszarce do tego przeznaczonej. Odpowiednia temperatura, kilka godzin i wspaniały susz gotowy. Trzeba jednak pamiętać o cenie zakupu tego profesjonalnego sprzętu. To także wydatek rzędu nawet kilkuset złotych.

[content:0_10246,0_7663:undefined]

Ile kosztuje kilogram świeżych grzybów? 

Zobacz także:

Grzyby możecie kupić oczywiście w sklepie, lecz taki zakup zdyskwalifikuje pomysł samodzielnego suszenia już na początku. Grzyby sprzedawane w marketach są zwykle nieprzyzwoicie drogie. 

Najlepiej, jeżeli kupicie je na targu lub od przydrożnych sprzedawców, którzy sami je uzbierali. Ile kosztują takie grzyby? Za kilogram prawdziwków będziecie musieli zapłacić około 30 zł. Ceny mogą się odrobinę różnić w zależności od regionu. 

Ile kosztuje suszenie grzybów w domu? 

Macie już grzyby. Teraz musicie je wysuszyć. W tym wypadku koszty będą różne. Możecie skorzystać z tradycyjnego, darmowego sposobu suszenia na nitce lub zrobić to w najbardziej profesjonalny i bezpieczny dla grzybów sposób - w suszarce. 

Ile kosztuje taka suszarka? Ceny zaczynają się już od 100, a sięgają nawet 300 zł. W tym urządzeniu grzyby powinny spędzić od 5 do 6 godzin. Kilogram grzybów wysuszycie w dwóch turach. Cena prądu wymaganego do ususzenia kilograma grzybów to obecnie około 6 zł. Zatem koszt ogólny suszenia i grzybów to 36 zł. Susz z tego zebrany będzie ważył 10-20 dkg. Natomiast susz w sklepie potrafi kosztować nawet 50 zł za 10 dkg. Co zatem bardziej się opłaca?

Źródło: stronakuchni.pl