Nie od dzisiaj wiadomo, że zazwyczaj przygotowuje się więcej jedzenia przed obawą, aby dla nikogo nic nie zabrakło. Jednak pożywienie najczęściej po prostu zostaje po wszelkich uroczystościach. Wówczas trzeba kombinować, co z nim zrobić by się nie zmarnowało. Idealnym sposobem na przedłużenie świeżości produktów jest mrożenie.

Różne wersje sałatki jarzynowej 

Co dom to inny przepis na sałatkę jarzynową, mimo, iż każdy mówiąc o niej ma to samo na myśli. Każda z gospodyń domowych ma swój własny indywidualny i od lat sprawdzony sposób przygotowania tego dania.

Wszystkie wyglądają podobnie, jednak różnią się niewielkimi aspektami, takimi jak ilość składników, przyprawy, użycie lub niepewnych warzyw. Niektórzy również do sałatki dodają również wędlinę jak kiełbasa czy szynka.

Wówczas nasze narodowe, świąteczne danie zaczyna przypominać bardziej swój pierwowzór, czyli rosyjską sałatkę jarznynowo-mięsną znaną pod... francuskojęzyczną nazwą Olivier.

Zobacz także:

Pomijając te drobne aspekty, wszyscy bardzo dobrze znają to danie i nikt nie wyobraża sobie świąt bez tradycyjnej sałatki jarzynowej. 

Czy można mrozić sałatkę jarzynową?

Co jakiś czas pojawia się pytanie, czy pozostałą sałatkę jarzynową można mrozić. To odwieczny dylemat większości gospodyń domowych. Można to danie zamrozić, jednak tylko pod jednym warunkiem. Do sałatki nie należy wcześniej dodawać majonezu tylko przed samym podaniem.

Jeśli zauważycie, iż może ona pozostać to warto odłożyć część warzyw do pojemnika i zamrozić, a pozostałe wymieszać z przyprawami oraz majonezem. Zamrożone składniki można wyjść z zamrażarki w każdej chwili, a później dokończyć cały proces przyrządzania.

Należy pamiętać, że majonezu nie można mrozić, gdyż wówczas traci swoją konsystencję i rozwarstwia się. To o tyle ważne, że aksamitność majonezu jest przecież jego najmocniejszym punktem!