Czy policja będzie kontrolować liczbę gości na Wielkanoc? Będą wystawiać mandaty
Adobe Stock
Newsy

Czy policja będzie kontrolować liczbę gości na Wielkanoc? Będą wystawiać mandaty

Rząd ogłosił nowe obostrzenia odnośnie zasad funkcjonowania podczas trwającej pandemii. Mimo wielkich nadziei tegoroczne święta wielkanocne będą powtórką zeszłorocznych.

Gwałtownie rosnąca liczba zakażeń zmusiła rządzących do wprowadzenia kolejnych obostrzeń. Mają one na celu uchronienie pozostałej grupy społeczeństwa przed zachorowaniem. Jedną z nowych zasad jest ograniczona ilość osób podczas spotkań, toteż zobowiązuje do świętowania Wielkanocy w mniejszym gronie. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Trzecia fala koronawirusa

Mimo nieustannej walki z panującą od ponad roku pandemią do Polski dotarła trzecia już fala koronawirusa, która wiąże się również z różnymi mutacjami. Rozprzestrzenia się zdecydowanie dynamiczniej niż w przeszłości, co stanowi także większe zagrożenie dla społeczeństwa. Jego wyleczenie zajmuje dłuższy okres czasu oraz może być trudniejsze. Zgodnie z przewidywaniami szczyt trzeciej fali będzie pod koniec marca, a z początkiem kwietnia, czyli w okresie świątecznym.

Objawy koronawirusa

Wiele osób niestety bagatelizuje wstępne objawy zakażenia, gdyż są bardzo łudząco podobne do grypy. Może być to mylące, jednak koronawirus jest zdecydowanie poważniejszą chorobą, a jego leczenie nie jest łatwe i szybkie, dlatego też warto pamiętać o wszelkich zasadach bezpieczeństwa. Do pierwszych symptomów zarażenia koronawirusem zalicza się:

  • ból gardła,
  • ból głowy,
  • utrata węchu i smaku,
  • bóle mięśni,
  • nudności,
  • zmęczenie organizmu. 

Wszelkich pojawiających się objawów nie wolno bagatelizować, aby zakażenie nie rozprzestrzeniało się i nie zarazić większej liczby osób.

Nowe obostrzenia 

Z dnia na dzień liczba osób zakażonych koronawirusem rośnie dynamicznie. W związku z rozwojem trzeciej fali pandemii, rząd podejmuje kolejne kroki związane z ochroną społeczeństwa. Wśród nowych zasad znajdują się, takie jak zamknięte hotele, galerie handlowe, fryzjerzy, kosmetyczki, obiekty sportowe, siłownie, kina, teatry, a także ograniczona liczba osób w kościele czy na powierzchni sklepów spożywczych. Z racji zbliżających się świąt wielkanocnych rządzący ograniczają również ilość osób spotykających się przy stole.

Zobacz także
Rząd dziś ogłosił, jak będą wyglądały obostrzenia w czasie Wielkanocy. Czy będzie można zjeść śniadanie z rodziną?

Rząd dziś ogłosił, jak będą wyglądały obostrzenia w czasie Wielkanocy. Czy będzie można zjeść śniadanie z rodziną?

Restauracje, galerie handlowe i salony fryzjerskie zamknięte, ale kościoły cały czas otwarte. Czy to dobra decyzja?

Restauracje, galerie handlowe i salony fryzjerskie zamknięte, ale kościoły cały czas otwarte. Czy to dobra decyzja?

Ile osób można zaprosić na Wielkanoc?

Ze względu na dynamicznie rozprzestrzeniającego się koronawirusa, a także na ochronę bezpieczeństwa, tegoroczne święta również odbędą się w pełnej izolacji. Rząd apeluje do społeczeństwa, aby nie spotykać się całymi rodzinami, a jedynie zachować umiar w osobach przy stole. Dla własnego bezpieczeństwa należy ograniczyć wszelkie spotkania. W jednym domostwie oprócz gospodarzy może przebywać dodatkowo jedynie pięć osób. Policja nie będzie kontrolować każdego domu po kolei, ale taką czynność przeprowadzi, jeśli dojdzie do zgłoszenia incydentu przez osoby trzecie i gdy okaże się, że liczba osób na rodzinnym spotkaniu zostanie przekroczona.

sklep spożywczy
Adobe Stock
Newsy
Rząd znowu zaostrzył obostrzenia. Czy nie będzie można wyjść nawet po zakupy spożywcze?
Trzecia fala koronawirusa trwa w najlepsze. Mimo wprowadzenia regionalnych obostrzeń, wirus rozprzestrzenia się dość dynamicznie. Rząd ponownie zaostrzył ograniczenia, które mogą nieco utrudnić życie.

Koronawirus nie odpuszcza. Mimo nieustannej walki od ponad roku, Polacy wciąż walczą z dynamicznie rozprzestrzeniającym się wirusem. W momencie polepszenia się sytuacji i jednoczesnym spadku zakażeń, rząd stopniowo zaczął znosić obowiązujące obostrzenia. Jednak wraz z zapowiadanymi prognozami, do Polski dotarła trzecia fala z mutacjami, a liczba zakażonych zaczęła drastycznie rosnąć. Rządzący wraz z ekspertami podjęli decyzję o ponownym wprowadzeniu surowych obostrzeń. Trzecia fala koronawirusa Od jakiegoś czasu eksperci zapowiadali przyjście kolejnej,  trzeciej już fali wirusa. Zgodnie z ich prognozami, obecnie w Polsce panuje drastyczny wzrost zakażonych. Pojawiła się ona w lutym i miała trwać do końca marca lub początku kwietnia. Jednak dynamicznie rosnące zakażenia nieco zmieniły ten plan. Zamiast zwalniać kolejne obowiązujące obostrzenia to rząd niestety jest zmuszony do ich zaostrzania.  Regionalne obostrzenia  Wraz z nadejściem kolejnej fali koronawirusa rządzący chcieli uniknąć całkowitego zamknięcia kraju. Wówczas zdecydowali się na regionalne wprowadzenie obostrzeń, które miały pomóc w wygaszeniu ognisk zakażeń. Pierwszym województwem, gdzie ponownie zamknięto kina, teatry, galerie handlowe czy hotele było województwo warmińsko-mazurskie. Mimo wszelkich starań, koronawirus zaczął się rozprzestrzeniać w innych miejscach, co też spowodowało gwałtowny wzrost zakażeń. Do grona wyłączonych regionów z czasem dołączyło pomorskie, mazowieckie i lubuskie. Nowe obostrzenia Wraz ze stale rosnącą liczbą zakażeń, rząd podjął decyzję o wprowadzeniu obostrzeń w całym kraju. Wiążę się to z zamknięciem, takich miejsc jak: galerie handlowe, hotele, kina, teatry,  muzeów, siłownie, czy innych obiektów sportowych. Zasady te mają...

stół wielkanocny
Adobe Stock
Newsy
Jak zachować bezpieczeństwo przy wielkanocnym stole? 1 czynność stanowi szczególne zagrożenie. Unikajcie jej
Święta wielkanocne już za dwa tygodnie, a trzecia fala pandemii trwa w najlepsze. Wiele osób jednak zdecyduje się na obchodzenie Wielkanocy choćby w kameralnym, rodzinnym gronie. Mimo wszystko, należy pamiętać o zachowaniu ostrożności oraz zasad bezpieczeństwa.

Wielkanoc to najważniejsze święta dla chrześcijan. Obchodzą oni wówczas Zmartwychwstanie Chrystusa. Dla wielu osób jest to również okazja do rodzinnych spotkań, rozmów czy biesiadowania. Jednak obecny okres nie sprzyja temu ze względu na panującą pandemię. Rządzący zwracają się do społeczności z prośbą o zachowanie ostrożności oraz umiaru. Trzecia fala pandemii Zgodnie z przewidywaniami, w Polsce aktualnie rozwija się trzecia już fala koronawirusa. Mimo dynamicznie wprowadzanych obostrzeń, wirus rozprzestrzenia się dosyć ekspresowo. Zwalniane obostrzenia na początku lutego, w szybkim tempie powróciły do łask. Rząd wraz z rozwojem tego czynnika w poszczególnych regionach, wprowadził na nich ponownie surowe zasady. Pomimo szybkiej i konsekwentnej reakcji, koronawirus zbiera żniwo w postaci ogromnej liczby zakażeń. Szczyt tej fali jest przewidywany na koniec marca, początek kwietnia. Wskazuje to, że przypada na święta wielkanocne. Obecnie obowiązujące obostrzenia Wraz z gwałtownym wzrostem zakażeń, rząd, by zahamować rozwój wirusa, postanowił ponownie wprowadzić na terenie całego kraju obostrzenia. Będą one obowiązywać od 20 marca do 9 kwietnia, łącznie z Wielkanocą. Rządzący podjęli decyzję o zamknięciu takich miejsc jak: galerie handlowe, kina, teatry, muzea, siłownie, obiekty sportowe, baseny,  stoki narciarskie, czy hotele. Te zasady mają skłonić ludzi do unikania skupisk, a w konsekwencji - spowolnić rozwój koronawirusa.  Zasady obchodzenia Wielkanocy  Aktualnie wprowadzone obostrzenia będą również obowiązywać w okresie wielkanocnym. Wiążę się to z pewnymi zasadami, jakie należy zachować w danym czasie. W organizowanych spotkaniach w domu, oprócz domowników, może przebywać dodatkowo pięć innych...

restauracja
Adobe Stock
Newsy
Otwarcie restauracji już po świętach? Rzecznik rządu postawił sprawę jasno
Przedstawiciel rządu daje nadzieję przedsiębiorcom i przyznaje iż otwarcie restauracji będzie możliwe po świętach wielkanocnych. Będzie jednak to wiązało się z pewnymi warunkami. Szczegóły podaje rzecznik Rady Ministrów, Piotr Müller.

Przedstawiciel rządu rozpalił nadzieje i przyznał iż w kwietniu jest możliwość otwarcia restauracji, kawiarni czy barów. Piotr Müller jako rzecznik rządu zapowiedział wstępne plany. Jeśli po świętach wielkanocnych minie trzecia fala zachorowań, to wówczas będzie możliwość zmniejszania obostrzeń, w tym także ponowne otwarcie branży gastronomicznej. Zamknięta działalność gastronomii Restauracje, bary czy kawiarnie, są stale zamknięte od października ubiegłego roku. Mogą jedynie działać na wynos bądź dowóz. Jest to niezwykle trudne, gdyż obroty tych miejsc spadły o ponad połowę. Ludzie wraz z zamknięciem w domach, wbrew oczekiwaniom ograniczyli zamawianie jedzenia z restauracji, a także odzwyczaili się od takiej formy. Zdecydowanie częściej gotują samodzielnie. Niestety, jest to niekorzystne dla gastronomii, która sporo straciła przez trwającą pandemię. Zamknięte lokale umierają, a część właścicieli nie podołała tej trudnej sytuacji.  Trzecia fala koronawirusa We wcześniejszych planach było otwarcie gastronomii już na początku lutego. Jednak szybki i nagły wzrost zachorowań, pokrzyżował te plany, a rządzący wycofali się z zakładanych przypuszczeń. Trzecia fala zalała Polskę, a miejscowe gwałtowne zakażenia, doprowadziły do ponownego wprowadzenia czarnych stref. Na dzień dzisiejszy znajdują się w nich dwa województwa - pomorskie oraz warmińsko-mazurskie. Część z tych regionów znajduje się na granicy zamknięcia wszelkich działalności. Otwarcie gastronomii Rząd prognozuje zakończenie trzeciej fali na przełomie marca i kwietnia. Jeśli te przypuszczenia się sprawdzą, to rządzący chcą zmniejszać powoli obowiązujące obostrzenia. Jako jedne z pierwszych miałyby się otworzyć restauracje, tuż po świętach wielkanocnych. Rzecznik Rady Ministrów, Piotr Müller przyznaje:...

Jak bezpiecznie zrobić zakupy na bazarach i targowiskach? Pamiętajcie o tych obostrzeniach
Adobe Stock
Newsy
Jak bezpiecznie zrobić zakupy na bazarach i targowiskach? Pamiętajcie o tych obostrzeniach
Od 27 marca w całej Polsce obowiązują nowe zasady sanitarno-epidemiologiczne. Wprowadzone przez rząd obostrzenia dotyczą również miejskich targowisk i lokalnych bazarków.

Trzecia fala pandemii uderzyła w Polskę z ogromną siłą. Podczas ostatniej konferencji premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Nic dziwnego, że rząd podjął decyzję o kolejnym, twardym lockdownie. Nowe obostrzenia dotyczą między innymi miejskich targowisk. Rząd wprowadził nowe obostrzenia  Przez ostatni tydzień liczby zakażeń COVID-19 stale przekraczały 30 tysięcy. Sytuacja w kraju stała się dramatyczna. Takich statystyk nikt się nie spodziewał, a to, jak ostrzegają eksperci, dopiero początek. Szczyt trzeciej fali ma przypaść na koniec kwietnia lub początek maja. Nic więc dziwnego, że rząd postanowił ogłosić kolejny lockdown, który obowiązuje od 27 marca.  Zamknięte żłobki oraz przedszkola, działalność obiektów sportowych ograniczona tylko i wyłącznie do sportu zawodowego, zamknięte sklepy budowlane, salony urody, zakłady fryzjerskie oraz kosmetyczne – to tylko niektóre z nowych wytycznych ogłoszonych przez rząd.  Wśród obostrzeń znalazły się również informacje o limitach klientów robiących zakupy w przestrzeni zamkniętej – sklepach, aptekach czy księgarniach. Jak się okazuje, sprawa dotyczy również miejskich targowisk i bazarków. Jak bezpiecznie zrobić zakupy na bazarach i targowiskach? Zgodnie z nowymi wytycznymi targowiska mogą funkcjonować pod warunkiem przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych. Te mówią, że jeśli powierzchnia placówki handlowej wynosi mniej niż 100 m2 na każde 15 m2 przypada tylko 1 klient (czyli na całe targowisko tylko 6 osób). Jeśli jednak placówka mierzy więcej niż 100 m2 wówczas na każde 20 m2 przypada 1 osoba.  Robiąc zakupy na targowisku, powinniście przede wszystkim pamiętać o właściwej higienie dłoni (umyte ręce) oraz...