Mogłoby się wydawać, że placki ziemniaczane są typowo polskim daniem. Jednak nic bardziej mylnego - to samo danie (choć z pewnymi niewielkimi różnicami) przyrządza się także w Niemczech, na Ukrainie, na Białorusi, w Szwajcarii, w Izraelu, a nawet w Wielkiej Brytanii.

Uwielbiają je też nasi sąsiedzi z południa, czyli Czesi i Słowacy. Można by nawet pokusić się o stwierdzenie, że czeskie placki, czyli bramboráky, są jeszcze smaczniejsze niż polskie. W czym więc tkwi ich sekret?

Jak robi się czeskie placki ziemniaczane?

Do polskich placków używa się jedynie ziemniaków, jajka, mąki, soli i pieprzu oraz cebuli, która nadaje im smak. Czesi wpadli jednak na inny pomysł i do masy na placki dodają sporą ilość… czosnku zamiast cebuli. Dzięki niemu danie ma zupełnie inny, głębszy aromat i smakuje wyśmienicie.

Zobacz także:

Nasi sąsiedzi nie boją się też przypraw i dodają do placków na przykład majeranek i kminek, dzięki czemu placki są jeszcze bardziej aromatyczne. Wykorzystajcie poniższy przepis na bramboráky i sami oceńcie, które placki są dla was smaczniejsze. 

Przepis na bramboráky, czyli placki ziemniaczane po czesku

Składniki:

  • 1 kg ziemniaków

  • 2 jajka

  • 3-4 ząbki czosnku

  • 85 g mąki pszennej

  • pół łyżeczki kminku

  • pół łyżeczki majeranku

  • pół łyżeczki pieprzu

  • 1 płaska łyżeczka soli

Oraz olej lub smalec do smażenia. 

Przygotowanie:

  1. Najpierw obierzcie ziemniaki, a następnie zetrzyjcie je na tarce, na małych oczkach. 

  2. Obrany czosnek przeciśnijcie przez praskę (można go też zetrzeć na najdrobniejszych oczkach tarki).

  3. Starte ziemniaki możecie odcisnąć z nadmiaru wody. Dodajcie do nich jajko, kilka łyżek mąki pszennej (ok. 85 g), po pół łyżeczki majeranku, kminku i pieprzu oraz płaską łyżeczkę soli. Na koniec jeszcze składnik obowiązkowy, czyli czosnek.

  4. Wszystko razem dokładnie wymieszajcie, aż składniki się połączą.

  5. Rozgrzejcie na dużej patelni tłuszcz - najlepiej smalec. Jeżeli za nim nie przepadacie, możecie użyć oleju, np. rzepakowego. 

  6. Za pomocą łyżki wykładajcie na patelnię porcje placków tak samo, jak na polskie placki ziemniaczane. 

  7. Smażcie na średnim ogniu z obu stron, aż się przyrumienią.

  8. Gotowe placki odkładajcie na talerz wyłożony papierowymi ręcznikami, które odsączą nadmiar tłuszczu ze smażenia. 

I gotowe! Tak przygotowane bramboráky podajemy z kwaśną śmietaną. Pasuje też do nich kapusta duszona z dodatkiem wędzonego boczku lub innego mięsa - tak podaje się bramboráky na Słowacji.