Mówi się, że nawet wirtualne podróże uczą i wzbogacają. Tak też się stało w tym przypadku. Bo przecież gdyby ten nurek z Hawajów nie rozbił jajka na dnie oceanu, nigdy byście nie dowiedzieli się, co się wówczas dzieje. A dzieją się rzeczy doprawdy spektakularne.

Zwykłe jajko pod wodą zmienia się w... meduzę

Shane Brown, nurek z Hawajów postanowił przeprowadzić eksperyment z jajkiem. W tym celu zaopatrzył się w zwykłe, surowe, kurze jajko i kamerę podwodną, którą chciał utrwalić efekt testu. Na początku krótkiego filmiku, który następnie udostępnił na Tik-Toku zdradził, skąd wziął się pomysł rozbijania jajka na dnie oceanu:

- Słyszałem, że jeśli rozbijesz jajko na dnie oceanu, stanie się coś naprawdę szalonego - opowiadał o swoich niecodziennych próbach Brown.

 

@shangerdanger

My egge friend ❤️🥚

♬ original sound - CEO of the Ocean

Shane Brown zanurkował na głębokość ponad 13 m, a gdy już był na dnie, rozbił skorupkę jajka i wydobył zawartość tak, że zaczęła się unosić w wodzie. To, jak jajko zachowuje się w wodzie to wprost fantastyczny widok.

Zobacz także:

Jajko dryfowało w nienaruszonym stanie: w środku widoczne było okrągłe żółtko, zamknięte w falującej otoczce z białka. Białko unosiło się i wachlowało jak ciało meduzy dryfujące w wodzie. Mogłoby pewnie tak płynąć dalej, jednak gdy nurek na chwile spuścił je z oczu i wypłynął na powierzchnię, żeby zaczerpnąć powietrza...

Do jajka podpłynęła wówczas ryba i je pożarła. Łupem ryby nie padła parząca meduza, tylko zwykłe kurze jajko pełne wartości odżywczych. Pewnie rzadkie rybie pożywienie w tych stronach...

Jak prawidłowo rozbijać jajko, gdy następnie planujecie je zjeść?

Jeśli zwykle rozbijacie skorupkę jajka o krawędź naczynia czy patelni oznacza to, że zawsze robiliście to źle. To najlepszy sposób, żeby skorupka rozkruszyła się i razem z jajkiem wpadła do potrawy. W takiej sytuacji pozostaje pracowicie wyciągać skorupkę z dania. A jest to zadanie niełatwe, zawsze jakaś drobina może zostać niezauważona.

Jeśli chcecie mieć pewność, że jajko zostanie rozbite prawidłowo i żaden fragment skorupki nie trafi do jedzenia, trzymajcie się tych dwóch zasad:

  • Rozbijajcie je uderzając o płaską powierzchnię np. blat kuchenny. W ten sposób jako nie rozbije się łatwo, ponieważ siły rozkładają się na powierzchni jajka równomiernie. Skorupka, zamiast rozkruszyć się miejscowo, pęknie raczej na pół. Z takiego jajka łatwo już będzie wydobyć zawartość i przenieść do miski
  • Nie rozbijajcie jajka bezpośrednio nad patelnią czy miska z mąką. Zawsze rozbijcie jajko do osobnego naczynia. Dzięki temu dodatkowo unikniecie wypadku ze skorupkami

Źródło: podroze.onet.pl