Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że zarówno przed przyjęciem szczepionki na COVID-19, jak i po należy zastosować się do kilku ważnych zasad. Inaczej wynik może okazać się niewiarygodny, a skuteczność niewielka. W końcu nauce też trzeba czasem pomóc. 

Kiedy należy wykonać test na COVID-19?

Test na COVID-19 należy wykonać między innymi przed wyjazdem za granicę kraju oraz po powrocie do Polski. Nie można jednak zapomnieć, że przebadać powinien się każdy, kto zaobserwował u siebie niepokojące symptomy takie jak kaszel, gorączka, duszności, brak węchu czy smaku.

Jeśli mieliście kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie COVID-19 lub pracownikami służby zdrowia, także powinniście zgłosić się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej. 

Test powinien zostać wykonany przez profesjonalistów. Najbardziej wiarygodny wynik ukazują próbki pobrane z gardła oraz nosa. Przebadane w specjalnych, laboratoryjnych warunkach, dadzą prawdziwy obraz tego, co dzieje się z waszym organizmem.

Zobacz także:

Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Aby wynik waszego testu był wiarygodny, musicie spełnić szereg wymogów. Niestety, większość stacji sanitarno-epidemiologicznych o nich nie informuje. Postanowiliśmy więc zrobić to za nich.

  1. Do laboratorium powinniście się zgłosić w pierwszej połowie dnia.
  2. Na pobranie wymazu musicie przyjść na czczo. Jeśli jednak z powodu różnych schorzeń lub innych powodów musicie coś zjeść, zróbcie to najpóźniej na trzy godziny przed badaniem.
  3. Przed przyjściem do laboratorium, pod żadnym pozorem nie myjcie zębów, nie używajcie też płynu do płukania. 
  4. Żucie gumy, ssanie tabletek na gardło czy picie syropów przeciwkaszlowych, nawet tych ziołowych, zostawcie na później. Nie dostarczajcie do organizmu dosłownie niczego, co mogłoby wpłynąć na wynik testu.
  5. Jeśli musicie użyć jakąś maść, krople lub aerozol do nosa, zróbcie to najpóźniej dwie godziny przed badaniem. Pamiętajcie również, by planując wizytę w laboratorium nie robić żadnych inhalacji, nie płukać zatok, ani nie czyścić nosa. Nie wolno też palić papierosów.

Co zjeść po szczepieniu na COVID-19?

Po otrzymaniu szczepionki na COVID-19 powinniście przede wszystkim sięgać po produkty wspierające pracę waszego układu odpornościowego. Bowiem lekom trzeba czasem pomóc w naturalny sposób. Większość z nich z pewnością macie w swojej kuchni. 

  • Miód
  • Kiszonki
  • Cebula
  • Czosnek
  • Imbir
  • Olej lniany
  • Kasza jaglana
  • Ryby
  • Nabiał – kefir, zsiadłe mleko, jogurty