Czy po święceniu jajek można już jeść wędliny? Czy Wielka Sobota także jest dniem postu? Jak katolik powinien zachować się tego dnia pod względami żywieniowymi? I tak dalej, i tak dalej. Na wszystkie te pytania za chwilę udzielimy wam dokładnej i wyczerpującej odpowiedzi.

Jak poszczono w Polsce kiedyś?

Zanim jednak do tego przejdziemy, czas na krótką refleksję o poście w obecnym życiu chrześcijan mieszkających w Polsce.

Słyszeliście o tym, że jeszcze nasi prapradziadowie w roku kalendarzowym pościli nawet przez 111 dni? Posty jakościowe, posty ilościowe, posty ścisłe… Obyczaje XIX-wieczne już dawno poszły w zapomnienie.

Czy to dobrze, czy źle – tego nie będziemy rozstrzygać. Ważne jest to, że hierarchowie Kościoła Katolickiego po raz ostatni w latach 80. XX wieku zadecydowali o zmianach w poszczeniu.

Zobacz także:

Co zmieniło się w regułach postu w latach 80.?

Od tej pory przestano rozróżniać właściwie rodzaje postów i ograniczono się do nakazu zachowywania wstrzemięźliwości od posiłków mięsnych w piątki.

Z kolei jedynymi dniami postu w roku od tamtego momentu stały się Środa Popielcowa i Wielki Piątek oraz tradycyjnie dla niektórych Wigilii Bożego Narodzenia. Co zatem z Wielką Sobotą?

Czy w Wielką Sobotę należy zachowywać post ścisły?

W tym przypadku sytuacja jest niezwykle zbliżona właśnie do Wigilii. Według prawa kanonicznego poszczenie nie jest nakazane.

Tradycja i obyczaje naszych przodków mówią jednak co innego. Zgodnie z nimi, post ścisły zachowuje się zwyczajowo do momentu poświęcenia koszyczka wielkanocnego w kościele przez księdza.

Wierni są zachęcani przez Kościół do zachowania tak zwanego postu paschalnego. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą?

Przez „post paschalny” religia katolicka rozumie zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych do Wigilii Paschalnej, czyli uroczystej liturgii sprawowanej w noc  Zmartwychwstania Pańskiego.

Takie przesłanie płynie właśnie ze specjalnego Listu Okólnego o Przygotowaniu i Obchodzeniu Świąt Paschalnych napisanego przez jedną z kongregacji Kurii Rzymskiej.

Podsumowując: w Wielką Sobotę obowiązuje post ścisły. Wielkanocną wędlinę i inne smakołyki lepiej odłóżcie dopiero na uroczyste niedzielne śniadanie wielkanocne z rodziną.