Lekka i puszysta konsystencja to znak rozpoznawczy dobrej bitej śmietany. Jeżeli ubijecie ją odpowiednio, będzie na tyle sztywna, że zachowa nadany jej apetyczny kształt np. na szarlotce. Warto dodać do niej cukier, jednak bez przesady. Smak jej ma być delikatny, a nie przesłodzony. W końcu jest dodatkiem do deseru i nie może go przyćmić nadprogramową słodyczą.  

Z czego można zrobić bitą śmietanę? 

Bita śmietana przygotowywana jest zazwyczaj oczywiście ze śmietany. Tej słodkiej i tłustej, przynajmniej trzydziestoprocentowej. Co jednak, gdy w domu jej zabraknie, a do stołu zasiadają już goście? 

Wówczas możecie sprawdzić zawartość lodówki i prawdopodobnie znajdziecie tam jeden z produktów, które rozwiążą ten problem. Bitą śmietanę można przygotować bowiem również ze zwykłego mleka. Pozostałymi opcjami w razie śmietanowej awarii będą: mleko skondensowane i mleko kokosowe. 

Zobacz także:

Wskazówki dotyczące przygotowania bitej śmietany z mleka 

 • Do ubicia mleka najlepiej sprawdzi się tłuste mleko krowie, im tłustsze, tym lepsze. Pamiętajcie, by było dobrze schłodzone. 
 • Schłodzenie dotyczy również naczyń i narzędzi, które stykają się z mlekiem podczas ubijania, czyli miski i końcówki miksera. 
 • Do ubijania wybierzcie naczynie szklane lub ze stali nierdzewnej. 
 • Do posłodzenia przygotujcie cukier puder, a nie w kryształkach. Gruby cukier nie jest dobrym pomysłem, gdyż jego kryształki się rozpuszczają. Jeżeli nie macie pudru, to zmielcie zwykły cukier. 
 • Wykorzystując mleko kokosowe, użyjcie jedynie jego gęstej części. Płynna się do tego nie nadaje. 

Przepis na bitą śmietanę z mleka krowiego 

Składniki: 

 • mleko 3,2 proc. 

 • cukier puder do smaku 

Sposób przygotowania: 

 1. Do schłodzonej miski wlejcie zimne, tłuste mleko. 

 1. Zacznijcie miksowanie od niskich obrotów waszego miksera, a potem miksujcie je na najwyższych obrotach, aż zacznie gęstnieć. Uważajcie tylko, by nie „przebić” masy.

 1. Pod koniec ubijania dodajcie cukier puder. Zróbcie to małymi partiami. 

 1. Jeżeli śmietana zachowuje swój kształt, jest gotowa. 

 1. Udekorujcie nią wybrany deser lub po prostu posypcie ją rodzynkami i tartą czekoladą. 

Źródło: winiary.pl