Cena 1 papryki w Auchan zwali was z nóg. Przepaść pomiędzy cenami z 2021 a 2020 roku jest ogromna
AdobeStock
Newsy

Cena 1 papryki w Auchan zwala z nóg. Przepaść pomiędzy cenami z 2021 a 2020 roku jest ogromna

Kto przepada za papryką, ten powinien zacząć inwestować we własny ogródek – wyjdzie taniej niż papryka ze sklepu.
Katarzyna Wyborska
kwiecień 11, 2021

Jeśli to wy odpowiadacie w domu za zakupy spożywcze, to na pewno dawno zauważyliście, jak strasznie podrożały warzywa i owoce. W ostatnim czasie ceny tych produktów osiągnęły absurdalny poziom i taniej jest kupić mięso niż warzywa! A będzie tylko gorzej. Ceny czerwonej papryki już przerażają. Czyżby warzywa stawały się coraz szybciej towarem luksusowym? Ekonomista wyjaśnia co jest przyczyną takiego wzrostu cen i jak długo to potrwa. Niestety, nie ma dobrych wieści!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Ceny papryki

Jednym z towarów, który kosmicznie podrożał w ostatnim czasie jest papryka czerwona. Jeszcze rok temu można było ją kupić w miarę rozsądnej cenie, ale to co się teraz dzieje przyprawia o ból głowy.  Jeden z klientów sieci Auchan udostępnił zdjęcie ceny papryki czerwonej, która teraz w sklepach Auchan wynosi blisko 28 złotych za kilogram! Co daje prawie 8 złotych za jedną, średniej wielkości paprykę. Dlaczego jest tak strasznie drogo?

Zobacz także

Ekonomista Marek Zuber w rozmowie z portalem informacyjnym odniósł się do cen papryki:

Przede wszystkim jest to jednak kwestia niskiej podaży. Choć zbiory papryki w Hiszpanii będą trwały do końca kwietnia, już teraz widzimy, że będą bardzo marne. Przyczyniły się do tego niekorzystne warunki pogodowe - burze, mrozy. Przez to, że tak mało jest tej papryki, po raz pierwszy od lat, ceny w hiszpańskich hurtowniach przekroczyły 5 euro.

Specjalista zauważył, że jeszcze rok temu cena kilograma papryki w hurtowni wynosiła 1 euro, co oznacza wzrost cen aż o 500 procent!

Jeśli spojrzymy, że w zeszłym roku można było kupić paprykę za 1 euro, to widzimy 500 proc. wzrost cen.

Papryka będzie jeszcze droższa

To nie koniec złych wieści. Ekonomista twierdzi, że sytuacja na rynku jest tak beznadziejna, że być może niedługo cena kilograma papryki wyniesie nawet 50 złotych! Wygląda więc na to, że tańsze będzie smażenie schabowych i mielonych niż zrobienie sałatki dla całej rodziny lub ugotowanie leczo. Może pora zacząć uprawiać własne warzywa?

Czytaj także:

Komentarze