Będzie droższa woda i napoje. Rząd szykuje się do wprowadzenia systemu kaucyjnego
AdobeStock
Newsy

Będzie droższa woda i napoje? Rząd szykuje się do wprowadzenia systemu kaucji za puszki i butelki

Już nie tylko szklane, ale także plastikowe butelki zostaną objęte kaucją? Zapowiedź projektu budzi trochę wątpliwości.

Jedni czekali na ten dzień, inni obawiali się go od momentu, gdy tylko pojawiły się plotki na ten temat. System kaucyjny ma niedługo obowiązywać nie tylko na butelki szklane, ale także i na plastikowe i puszki. To proekologiczne rozwiązanie ma nas zmotywować do niewyrzucania plastikowych butelek i opakowań gdzie popadnie. Jednak niektórzy mają wątpliwości co do tej decyzji i wcale nie są nią zachwyceni. 

System kaucyjny już od 2025 roku?

To już pewnie - od stycznia 2025 roku w Polsce ma obowiązywać kaucja na plastikowe butelki i aluminiowe puszki. Założenia tego projektu zostały przestawione w czerwcu przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a w październiku gotowy projekt ma trafić do Sejmu.

Do wszystkich napojów sprzedawanych w butelkach wykonanych z plastiku oraz puszkach aluminiowych zostanie doliczona kaucja. Będzie można ją odzyskać oddając puste opakowania do dowolnego sklepu. To warte zapamiętania - nie trzeba będzie odnosić butelek do sklepu, w którym się je kupiło. Takie rozwiązanie budzi jednak sporo wątpliwości i rodzi obawy wśród sklepikarzy.

Zobacz także
Biedronki staną się... placówkami medycznymi? Zaskakujący pomysł na ominięcie przepisów

Biedronki staną się... placówkami medycznymi? Zaskakujący pomysł na ominięcie przepisów

Właściciel tej restauracji każe gościom płacić za jedzenie, którego nie zjedli. Dobry pomysł?

Właściciel tej restauracji każe gościom płacić za jedzenie, którego nie zjedli. Dobry pomysł?

Sklepy boją się, że zasypią je góry śmieci

Najbardziej zaniepokojeni są właściciele małych sklepików. Obawiają się, że gdy system kaucyjny zacznie obowiązywać, zostaną oni zasypani tonami plastikowych śmieci, których nie będą mieli gdzie trzymać.

Nie chodzi tylko o miejsce, ale także o czas. Osoba obsługująca sklep będzie miała obowiązek przyjąć puste butelki, zwrócić kaucję, a następnie odłożyć butelki w odpowiednie miejsce w sklepie, gdzie będą one czekały na odbiór. Wszystkie te czynności zabierają cenny czas, który pracownicy woleliby poświęcić klientom. 

Wciąż wiele niewiadomych w systemie kaucji za butelki plastikowe

Uspokajamy - wiadomo już, że sklepy o powierzchni do 100 mkw. nie będą musiały odbierać butelek objętych kaucją. Ale cała reszta owszem, co budzi spory sprzeciw i wiele pytań. Nie wiadomo, gdzie i jak składować puste butelki, kto będzie je odbierał i jak często. 

Prawdopodobnie butelki będziemy oddawać głównie w tradycyjny sposób, czyli bezpośrednio kasjerowi. Nawet w Niemczech, gdzie przy sklepach znajdują się automaty do oddawania butelek objętych kaucją, większość takich wymian przeprowadza się „ręcznie”.

Z czego to wynika? Automaty są bardzo drogie, dlatego nie każdy właściciel sklepu się na takie decyduje. Ale kto wie, jak to będzie wyglądało w Polsce - w końcu jesteśmy miłośnikami nowych technologii i szybko wprowadzamy u siebie nowoczesne rozwiązania.

Źródło: biznes.wprost.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Skupy butelek były kiedyś normą. Popieracie kaucję za plastikowe i szklane butelki?
Pixabay
Newsy
Skupy butelek były kiedyś normą. Popieracie kaucję za plastikowe i szklane butelki?
Myślicie, że wprowadzenie kaucji za szklane i plastikowe butelki, to dobry pomysł?

Już niedługo czeka nas zmiana przepisów, dzięki której zostanie wprowadzona kaucja za plastikowe i szklane butelki. Butelki będzie można zwrócić do automatów lub sklepów i odzyskać zapłaconą wcześniej kaucję. Niestety, szczegóły nie są jeszcze znane. Skupy butelek i inne proekologiczne zachowania w PRL-u Nie każdy pamięta, że takie rozwiązania miały już kiedyś miejsce. Obecnie często mówi się o wprowadzaniu nowych regulacji, które spowodowałyby zmniejszenie ilości produkowanych odpadów i większą dbałość o środowisko. Na pewno pamiętacie wszechobecne skupy butelek. Kiedyś znacznie gromadzenie butelek i oddawanie ich do skupów było normą! Internauci zauważają, że w czasach PRL-u, Polska była znacznie bardziej ekologicznym krajem i stosowało się wtedy wiele pro-ekologicznych rozwiązań. Jednym z nich były właśnie skupy butelek. Pod wypowiedzią wiceministra środowiska na temat planowanych zmian, internauci zauważają, że w przeszłości wiele takich rozwiązań skutecznie funkcjonowało. Wspominają oni między innymi: Pakowanie produktów spożywczych w papier Noszenie ze sobą siatek na zakupy, a nie branie ich ze sklepu Kupowanie produktów w szklanych butelkach z kaucją np. w przypadku mleka Zbieranie makulatury Wykładanie śmietników gazetami, a nie zbieranie ich w plastikowych torbach Nie nazywało się wtedy tych rozwiązań „ekologicznymi”, a pewnie większość osób kierowała się po prostu oszczędnością. Liczy się jednak przede wszystkim wynik dla środowiska. Kiedy wprowadzą kaucję za butelki plastikowe? System jest już przygotowany i jest szlifowany, by w najbliższym czasie mógł ujrzeć światło dzienne – mówi wiceminister klimatu Jacek Ozdoba Postawienie wszędzie...

Kaucja na szklane i plastikowe butelki to tylko kwestia czasu. Znamy szczegóły nowych przepisów.
Adobe Stock
Newsy
Kaucja na szklane i plastikowe butelki to tylko kwestia czasu. Znamy szczegóły nowych przepisów.
Szykują się ciekawe zmiany. W niedalekiej przyszłości już nie tylko butelki po piwie wymienicie w sklepach na pieniądze.

Walka z ilością produkowanych odpadów trwa. Wszystko to oczywiście w imię dobrostanu naszej planety i szeroko pojętej ekologii. Z tego oto właśnie względu jedna sieć, czyli Carrefour zapowiedział już, że niedługo wprowadzi możliwość zwrotu butelek szklanych bez konieczności okazywania paragonu. W tym momencie trwają właśnie testy takiego rozwiązania w jednym z warszawskich sklepów tej francuskiej sieci. Na czym będzie polegała tzw. ustawa ROP? Przełom w sprawie butelek szklanych to jedno. Rząd szykuje projekt ustawy idącej jeszcze dalej w sprawie zwrotu butelek w sklepach. Chodzi oczywiście o próbę ograniczenia wykorzystywania przez Polaków plastikowych butelek i poprawę systemu ich sortowania i recyklingu. Szczegóły tego kroku mają znaleźć się w tzw. ustawie o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Projekt tego aktu prawnego przewiduje przerzucenie na sklepy odpowiedzialności za zbiórkę i zagospodarowanie butelek plastikowych i szklanych. W tym celu na butelki obu rodzajów nałożona zostać ma kaucja w wysokości ok. kilkudziesięciu groszy, którą klienci będą mogli odebrać po zwrocie pustych butelek w sklepach. W jaki sposób będzie wyglądał zwrot butelek plastikowych w sklepach? Cała operacja zwrotu miałaby odbywać się oczywiście nie przy kasie, jak to zwykle ma miejsce w przypadku butelek po piwach, ale za to w tzw. butelkomatach. Klienci sami przeprowadzaliby proces odbioru kaucji w specjalnym automacie. Jak ta procedura będzie wyglądała dokładnie, na razie nie wiadomo. Ministerstwo Środowiska zaprzeczyło jednak informacjom, jakoby sklepy miały być zmuszone do nabycia drogich butelkomatów. Być może takim obowiązkiem zostałyby obłożone tylko i wyłącznie sklepy wielkopowierzchniowe i hipermarkety. Jak więc przeprowadzić całą...

Biedronka przyjmuje butelki zwrotne po piwie. Nie trzeba nawet mieć paragonu
AdobeStock/AdobeStock
Newsy
Biedronka przyjmuje butelki zwrotne po piwie. Nie trzeba nawet mieć paragonu
Chcecie zwrócić zalegające w waszym domu szklane butelki po piwie? Wystarczy, że pójdziecie do Biedronki.

Sieć sklepów Biedronka wprowadziła nowy system kaucyjny. Od teraz klienci mogą zwracać puste butelki zwrotne po aż pięciu różnych rodzajach piw butelkowych. Będzie można tego dokonać we wszystkich 3150 placówkach w całej Polsce. Nowy system kaucyjny Biedronki Kupujecie od czasu do czasu piwo butelkowe? Mamy dla was dobrą wiadomość. Od teraz możecie zwrócić niepotrzebne butelki po piwach w Biedronce. O jakie rodzaje piw chodzi? To aż pięć produktów, takich jak: Żywiec Jasne Pełne Warka Classic Harnaś Jasne Pełne Namysłow Pils Kasztelan Niepasteryzowane Warto dodać, że chodzi tu o butelki o pojemności 500 ml. Aby odzyskać kaucję (50 gr. za butelkę), klient nie będzie nawet musiał mieć ze sobą paragonu. Dwa sposoby odzyskiwania kaucji Należy jednak doprecyzować, że Biedronka wprowadza dwa sposoby na odzyskanie kaucji za butelki. Jedna opcja polega na wykorzystaniu paragonu, a druga nie wymaga od klienta posiadania paragonu. bez paragonu – w takiej sytuacji kaucja zostanie wypłacona w formie vouchera na kolejne zakupy w sieci Biedronka (do wykorzystania w ciągu 100 dni) z paragonem z sieci Biedronka – wtedy kaucja będzie wypłacona gotówką - Biedronka prowadzi szereg działań prośrodowiskowych. Dlatego zdecydowaliśmy się na szerokie udostępnienie i przyjmowanie zwrotnych butelek po piwach dla wybranych produktów. Do zwrotu nie potrzeba nawet dowodu zakupu, w związku z tym liczymy, że klienci przekonają się do tego rozwiązania. Dzięki skali naszej firmy wprowadzamy jeden z najwygodniejszych w Polsce systemów zwrotu butelek zwrotnych 500 ml – powiedziała Marta Walkiewicz, kupiec odpowiedzialna za ofertę piw w sieci Biedronka. Czemu służy nowy system zwrotu butelek w Biedronce? Nikt nie lubi, jak zalegają mu w domu puste, szklane butelki....

Kaucja za plastikowe butelki coraz bliżej. Ile wyniesie?
AdobeStock
Newsy
Kaucja za plastikowe i szklane butelki coraz bliżej. Ile wyniesie?
W Polsce być może niebawem zacznie obowiązywać kaucja za butelki z plastiku. O ile podrożeje woda i napoje i jak będzie można dokonać zwrotu?

Zanieczyszczenie środowiska odpadami z plastiku jest coraz poważniejsze. Z tego powodu postanowiono wprowadzić kaucję na plastikowe butelki, by zachęcić ludzi do ich zwrotu. O ile zdrożeją napoje sprzedawane w plastikowych butelkach i jak będzie wyglądał zwrot? Sprawdźcie. Ekologiczne rozwiązania w trosce o środowisko Pomysł kaucji za plastikowe butelki nie jest nowy. Rozważano wprowadzenie takiego rozwiązania już od dłuższego czasu, ponieważ problem zanieczyszczenia środowiska plastikiem jest coraz poważniejszy. Próbuje się walczyć z tym na wiele sposobów – od kilku lat obowiązuje wysoka opłata za plastikowe torebki w sklepach i wygląda na to, że pomysł jest bardzo skuteczny. Praktycznie od początku wprowadzenia opłaty Polacy zaczęli przynosić własne torby na zakupy, by nie płacić dodatkowo kilku złotych za foliowe torebki. Kaucja za plastikowe butelki Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza, że trwają przygotowania do wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego. Poseł Jacek Ozdoba opowiedział o szczegółach: Będziemy mieli system kaucyjny w Polsce. Jestem jego entuzjastą i badania pokazują, że bardzo duże grono Polaków również. Z przedsiębiorcami już się konsultowaliśmy, mamy zebrane założenia i czekamy na to, aż będę mógł tę propozycję przedstawić. Jeszcze nie jest znana dokładna wysokość kaucji za butelki. Prawdopodobnie wyniesie mniej więcej tyle, ile w sąsiadujących z Polską krajach, w których kaucja za butelki z plastiku obowiązuje od wielu lat. Tam za zwrot jednej plastikowej butelki można liczyć na kwotę w wysokości 25-50 eurocentów. Możliwe więc, że w Polsce napoje sprzedawane w plastikowych butelkach zdrożeją nawet o 1-2 złote, choć na razie rządzący uspokajają, że jeszcze trwają rozmowy z przedsiębiorcami w tej sprawie. Mówi się o kwotach rzędu 50 groszy...