Badanie: Polacy bardziej tęsknią za zakupami w galeriach handlowych niż za schabowym na weselu. A wy co wolicie?
AdobeStock
Newsy

Badanie: Polacy bardziej tęsknią za zakupami w galeriach niż za schabowym na weselu. Wy co wolicie?

Pandemia koronawirusa trwa od ponad roku, a lockdown cały czas się przedłuża. Jak wpływa to na samopoczucie Polaków? Sprawdźcie wyniki badania.
Katarzyna Wyborska
kwiecień 20, 2021

Od 27 marca 2021 roku w Polsce cały czas obowiązuje lockdown. Początkowo wprowadzono go tylko na dwa tygodnie, ale już dwukrotnie został przedłużony. Niestety, na razie nie słychać pewnych zapowiedzi zniesienia tak restrykcyjnych obostrzeń po weekendzie majowym. A przeprowadzone ostatnio badanie Inquiry wskazuje, że Polakom bardzo brakuje odwiedzania sklepów oraz innych aktywności, z których musieli zrezygnować przez lockdown. Poznajcie wyniki badania.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Tęsknota za zakupami

Wyniki badania Inquiry mogą być dla niektórych zaskakujące. Okazało się, że Polakom w pandemii najbardziej brakuje możliwości robienia zakupów w galeriach handlowych – takiej odpowiedzi udzieliło 36% badanych osób. Nieco mniej, bo 34% stwierdziło, że nie mogą się doczekać możliwości uczestniczenia w chrzcinach, komuniach czy weselach. 31% respondentów odpowiedziało, że podczas pandemii najbardziej przeszkadza im fakt zamknięcia siłowni i basenów, a 29% nie może się doczekać powrotu organizacji koncertów na żywo.

Zmęczenie noszeniem maseczek

Polaków zapytano także o to, co jest dla nich największą niedogodnością podczas pandemii koronawirusa. Aż 70% odpowiedziało, że męczy ich już noszenie maseczek. Co ciekawe, w tej kwestii respondenci są zgodni, ponieważ większość z nich udzieliła tej samej odpowiedzi, niezależnie od miejsca zamieszkania, płci, wieku, wykształcenia czy zarobków. Trudno się dziwić – Polska jest jednym z niewielu krajów, w których trzeba nosić maseczkę wszędzie, także na świeżym powietrzu. Wiele osób narzeka na jeszcze inne utrudnienia – irytuje ich brak dostępu do opieki zdrowotnej w innej formie niż teleporada, tęsknią za podróżami i wychodzeniem do restauracji.

Samopoczucie Polaków w trakcie pandemii

Przedłużająca się pandemia i lockdown wpływają negatywnie na samopoczucie Polaków. 70% badanych osób stwierdziło, że ich nastrój uległ pogorszeniu, a około 30% odpowiedziało, że ich samopoczucie jest zdecydowanie gorsze niż wcześniej. Respondenci zaznaczali, że poza obniżeniem nastroju obserwują u siebie poniższe objawy:

  • Niepokój
  • Zwiększony stres
  • Przygnębienie
  • Strach
  • Zmęczenie
  • Rozdrażnienie
  • Brak energii do działania

Co ciekawe, powyższe objawy znacznie częściej zgłaszają kobiety, niż mężczyźni.

Agnieszka Górnicka, prezes Inquiry tak komentuje wyniki badania:

Pandemia i związane z nią ograniczenia dają się nam mocno we znaki. Mimo to wciąż 23 proc. rodaków nie zamierza się szczepić przeciwko koronawirusowi, głównie w obawie o bezpieczeństwo. To zdecydowanie za dużo, byśmy szybko wrócili do normalnego życia

Czytaj także:

Komentarze