Nie wyobrażacie sobie świąt bez babki wielkanocnej? Nic dziwnego, bo to ciasto jest jednym z najważniejszych jadalnych symboli tych dni. Niektórzy jednak wolą sernik czy mazurek, bo babka drożdżowa czy piaskowa jest dla nich za sucha. Na szczęście można temu łatwo zaradzić, dodając do klasycznej receptury inny tłuszcz niż zwykle. Zobaczcie jaki.

Jak zrobić babkę, aby zachowała świeżość na długo?

Klasyczny przepis na babkę wielkanocną zwykle robi się na margarynie, maśle lub oleju, ale okazuje się, że jeszcze lepszym wyborem będzie oliwa z oliwek. Tak przygotowana babka oliwna jest znacznie bardziej wilgotna i długo nie wysycha, ale to wciąż nie wszystkie jej walory. Takie ciasto dodatkowo wyróżnia się wyjątkowym aromatem, gdyż delikatny posmak i zapach oliwy z oliwek świetnie łączy się z nutą cytryny, tworząc razem coś wspaniałego, co pamięta się na długo. 

Sam przepis na babkę oliwną nie jest skomplikowany i robi się go jak każde inne ciasto tego typu. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to trzymanie się dokładnych proporcji każdego z produktów, dlatego najpierw zerknijcie na listę składników poniżej, a dopiero wtedy bierzcie się za pieczenie.

Prosty przepis na babkę oliwną

Składniki:

  • 3 jajka,
  • 4 cytryny,
  • 180 ml oliwy,
  • 120 ml mleka,
  • 0,5 kg mąki pszennej,
  • 300 g cukru pudru,
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
  • szczypta soli,
  • 120 ml soku z cytryny.

Przygotowanie:

  1. Cytryny dokładnie myjemy i parzymy. Następnie ścieramy z nich skórkę, a potem wyciskamy sok.
  2. Jajka miksujemy z cukrem i oliwą z oliwek, a gdy masa dobrze się połączy, stopniowo dosypujemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia.
  3. Na koniec dodajemy mleko, skórkę z 4 cytryn oraz 120 ml wyciśniętego z nich soku i po raz ostatni łączymy całość. 
  4. Tak przygotowane ciasto oliwne przelewamy do foremki wysmarowanej masłem i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni.
  5. Babka na oliwie powinna piec się przez około 40-45 minut, a po tym czasie należy wyjąć ją z piekarnika i odstawić do całkowitego wystudzenia.

Wielkanocna babka oliwna - dodatki

Tak przygotowana babka oliwna genialnie smakuje sama w sobie, jednak można ją dodatkowo podkręcić przeróżnymi smakami i aromatami. Na wierzchu warto posypać ją cukrem pudrem lub polać lukrem bądź roztopioną czekoladą. Do środka natomiast możemy wrzucić namoczone w herbacie lub rumie rodzynki, posiekane orzechy włoskie lub płatki migdałów. Dobrym pomysłem będzie też babka oliwna z dodatkiem kakao. 

Zobacz także: