Edyta Górniak, chałwa
Wikimedia commons
Gwiazdy

Edyta Górniak odstawiła ulubiony przysmak by mieć idealną figurę. Nigdy nie zgadniesz jaki

Gwiazda polskiej muzyki zdradziła sekret swojej diety. Na pewno znacie ten kaloryczny przysmak!
Aleksandra Jaworska
listopad 23, 2020

Specjaliści od zdrowia i zgrabnej sylwetki zazwyczaj zgadzają się w zasadach, na których powinno się opierać zdrowe żywienie. Przy każdej diecie słyszymy o regularności jedzenia, pamięci o nawadnianiu organizmu i aktywności fizycznej. Jest jeszcze coś, co pozwoli uchronić sylwetkę przed tyciem. Domyślacie się co?

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Efekt jojo 

Efekt jojo to termin ukuty przez Kelly D. Brownell z Uniwersytetu Yale w odniesieniu do cyklicznej utraty i przyrostu masy. To częste zjawisko występujące wśród osób, które przechodzą z diety na wcześniejszy styl odżywiania. 

Niektóre wykluczenia produktów mogą powodować efekt jojo. Zbyt drastyczna zmiana diety tuż po odchudzaniu również. We wszystkim najważniejszy jest zdrowy rozsądek i znajomość własnego organizmu, który domaga się różnych produktów, niekoniecznie jednocześnie.

Ulubiony smakołyk

Edyta Górniak udzieliła wywiadu dla jednego z portali internetowych, w którym zdradziła z czym pożegnała się dla dobra sylwetki. Piosenkarka od lat zadziwia nienaganną figurą. Zapału do pracy nad ciałem można jej zazdrościć! Można też wziąć po uwagę zalecenia, jakie gwiazda stosuje w swojej diecie.

Edyta Górniak otwarcie przyznaje swoje uwielbienie dla chałwy. Co prawda fani znają gust swojej idolki i zdarzało się, że po koncertach bywała nią dosłownie obsypywana. Przez wzgląd na dobro sylwetki chałwa musiała pójść całkowicie w odstawkę. 

Piosenkarka może pochwalić się zgrabnym ciałem nie tylko dzięki rezygnacji z ulubionych słodyczy. Figura celebrytki to także zasługa częstej gimnastyki i jej kochanego tańca. Niejednokrotnie Górniak przekonywała również do pływania, które ma zbawienny wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej.

Nie dla słodyczy

W walce ze zbędnymi kilogramami nie wystarczy optymizm. I choć piosenkarka zachęca do uśmiechu, odstawienie słodyczy jest równie ważne. Kolejny krok, konsekwencja. Tylko ona pomoże w walce ze zbędnymi kilogramami. Aktywność ruchowa, spacery, pamięć o owocach i warzywach, również!

Sama słodycz

Chałwa, z jakiej zrezygnowała Górniak to bardzo słodki produkt, którego wartości odżywcze i właściwości zdrowotne są jednak w Polsce doceniane od dawna. W naszym kraju najbardziej znana jest chałwa sezamowa.

Popularność zyskała także chałwa grecka i turecka. Charakteryzuje się tłustą, włóknistą, kruchą konsystencją, wytwarzaną z nasion oleistych i karmelu. Chałwa mimo, że jest kaloryczna, zawiera kwasy tłuszczowe jedno i wielonienasycone, co wpływa na jej właściwości zdrowotne.

Można więc po nią sięgać w umiarkowanych ilościach. Zupełnie zrezygnować z niej natomiast muszą osoby cierpiące na choroby przewlekłe. Jako produkt wysokokaloryczny obciąża system trawienny. Będziecie potrzebowali dużo czasu by ją spalić!

 

Komentarze
Ogórki kiszone
Flickr/Mandy Johnson
Zdrowie Woda po ogórkach pomaga złagodzić wiele dolegliwości. Działa cuda. Już nigdy jej nie wylejesz
Kiszone ogórki są nie tylko smaczne, ale też bardzo zdrowe. Znacie nietypowe zastosowania wody po kiszonych ogórkach?
Aleksandra Jaworska
listopad 23, 2020

W Polsce kiszone ogórki to bardzo popularna przekąska. Większość z nas robi je samodzielnie w domu. Wodę z nich traktujemy jak zbędny odpad. Niesłusznie! Woda po kiszonych ogórkach ma wiele właściwości prozdrowotnych. Wpływa korzystnie m.in. na mikroflorę jelitową. Ogórki solo  Ogórki kiszone to jedna ze zdrowszych przekąsek, na jakie można sobie pozwolić. Pasują do kanapek, surówek, sałatek, ale także w postaci przekąski solo. Są znane szczególnie jako dodatek do konsumpcji czystej wódki. Mało co smakuje tak, jak kieliszek alkoholu zagryziony kiszonym! Element zdrowej diety To zielone warzywo znajduje zastosowanie w większości odchudzających diet. Ze względu na swoją niską kaloryczność ogórki można pałaszować bez najmniejszych wyrzutów sumienia. Smakują, nie obciążając równocześnie żołądka. Ogórki to także dobry wpływ na układ odpornościowy, a nawet nastrój! Bardzo cenna woda Może być to dla was zaskoczeniem, ale  woda po ogórkach kiszonych jest bardzo cenna. Ma silne właściwości prozdrowotne. Najbardziej znanym jej zastosowaniem jest leczenie kaca. Może być najlepszym lekarstwem gdy przesadziliśmy z alkoholem. Na kacu zazwyczaj sięgamy po tłuste potrawy, które jedynie dodatkowo obciążają nasz system trawienny. Woda po ogórkach przyda się również przed kacem, jako dodatek do orzeźwiającego drinka. Wystarczy dodać do niej schłodzoną wódkę i kilka kostek lodu.  Jeśli jesteście zmęczeni po intensywnym treningu, macie zakwasy, sięgnijcie po wodę z ogórków. To właśnie dzięki niej mięśnie szybciej się regenerują, dolegliwości ustępują a powrót do ćwiczeń jest możliwy niemalże błyskawicznie. Skuteczność metody potwierdzają fani aktywności fizycznych! W jak...

Przeczytaj