Po wypiciu 1 filiżanki kawy, poziom kofeiny na 1 litr krwi wynosi od 2 do 4 miligramów. Sekcja zwłok wykazała, że ten mężczyzna miał jej 392 miligramy na litr. Jak do tego doszło i co mówią lekarze o metabolizowaniu kofeiny z kawy?

Ten mężczyzna zmarł z powodu użycia niewłaściwej… wagi

29-letni trener personalny z Walii, przygotowywał sobie mieszankę treningową i postanowił uzupełnić ją kofeiną w proszku. To bardzo często stosowany wśród sportowców sposób na pobudzenie pracy mięśni.

Pod wpływem kofeiny aktywuje się proces rozpadu cząsteczek energetycznych ATP, a dzięki temu mięsień bardzo szybko zostaje pobudzony do skurczu. Ułatwia to ćwiczenia i zwiększa efektywność treningów sportowych.

Jednak Walijczyk do odmierzenia proszku użył niewłaściwej wagi. Była zbyt mało precyzyjna i dokonała niewłaściwego pomiaru. W wyniku tego sportowiec przyjął na raz tyle kofeiny, ile znajduje się w 200 kubkach kawy.

Zobacz także:

Reakcja organizmu była błyskawiczna. 29-latek od razu złapał się za klatkę piersiową i zdążył tylko powiedzieć, że serce bije mu bardzo szybko. Po chwili z jego ust zaczęła się wydobywać piana. Żona szybko wezwała karetkę, jednak sanitariusze nie zdołali już go uratować.

Ile filiżanek kawy można bezpiecznie wypić w ciągu dnia?

Dr Donald Hensrud, profesor medycyny profilaktycznej i żywienia wyjaśnił w rozmowie z portalem USA Today:

- Kofeina jest metabolizowana w różnym tempie. Niektórzy ludzie szybko ją metabolizują. Dawka, którą spożył, była tak wysoka, że nie miało to znaczenia.

Z kolei wykładowca medycyny klinicznej w Weil Cornell Medicine, Dr Deep Bhatt w rozmowie z tym samym portalem powiedział: 

- W przypadku kofeiny zalecenie poniżej 400 miligramów dziennie jest uważane za bezpieczne, a nawet korzystne. To około 8 kubków kawy.

I dodał:

- I w miarę zwiększania się dawek, zaczynają pojawiać się skutki uboczne.

Polscy lekarze zalecają jednak większy umiar w piciu kawy. Uważają, że picie 3 do 5 kubków dziennie może mieć wręcz pozytywny wpływ na przebieg chorób sercowo-naczyniowych. Jednak tej górnej granicy nie należy przekraczać.

Warto też pamiętać o jeszcze jednym zaleceniu: nie pijcie kawy za kawą. Działanie kofeiny jest odczuwalne po około 40 minutach. Po wypiciu kubka kawy dajcie jej więc zacząć działać, zanim sięgniecie po kolejną.

Źródło: eu.usatoday.com, mp.pl