Może być wieprzowy, wołowy albo nawet i drobiowy. Gęsty gulasz z dodatkiem warzyw i przypraw to lubiana w Polsce potrawa jednogarnkowa. Można go podać z czym tylko się chce - ziemniakami, kaszą, makaronem albo po prostu kilkoma kromkami świeżego pieczywa.

Istotą dobrego gulaszu jest oczywiście mięso. Powinno być mięciutkie i soczyste, a taki efekt można uzyskać na dwa sposoby. Dusząc mięso przez wiele godzin albo wykorzystując sposób, który opisaliśmy niżej. 

Jakie mięso wybrać na gulasz?

Zacznijmy od tego, jakie mięso będzie idealne do zrobienia gulaszu. Jeśli korzystacie z tradycyjnego przepisu, pewnie zdecydujecie się na wołowinę. Wówczas polecamy wam wybrać pręgę wołową, karkówkę albo łopatkę.

Z kolei jeśli wolicie wieprzowinę, zdecydowanie wybierzcie łopatkę. Jest dość tłusta, ale nie do przesady, dlatego do gulaszu nadaje się w sam raz (w przeciwieństwie do schabu czy szynki, które są bardzo chude - takie mięso może być suche i twarde w gulaszu). 

Zobacz także:

W przypadku kurczaka i indyka najlepsze będzie mięso z udek, które dzięki pewnej zawartości tłuszczu szybko staje się mięciutkie w trakcie duszenia. Z powodzeniem możecie także ugotować gulasz na cielęcinie, jagnięcinie, a nawet baraninie.

Co zrobić, by mięso na gulasz było miękkie?

Mięso na gulasz musi się odpowiednio długo dusić, żeby zmiękło - to wiemy wszyscy. W zależności od jego rodzaju, czas będzie się różnił. Najdłużej dusi się wołowinę, nieco krócej wieprzowinę, a najszybciej zrobicie gulasz z kurczaka. 

By przyspieszyć nieco przygotowanie tego dania, skorzystajcie z prostego triku. Gdy będziecie już dusić mięso na patelni, wlejcie do niego 2-3 łyżki octu jabłkowego. Kwas działa na mięso zmiękczająco - sprawia, że o wiele szybciej się gotuje w środku. Nie martwcie się ewentualnym posmakiem octu, ponieważ na cały garnek gulaszu 3 łyżki tego składnika to nic - na pewno nie zmienią jego smaku. 

Jak zrobić smaczny gulasz?

Konieczne jest jeszcze dodanie warzyw. Podstawą jest tutaj papryka, koniecznie podsmażona, dzięki której gulasz nabiera wspaniałego smaku i aromatu. Do tego jeszcze cebula, marchew i danie wyjdzie wyśmienite. Możecie też dodać do niego troszkę kiszonych ogórków lub konserwowych. 

Ogromnie ważne są także przyprawy. Poza solą i pieprzem, dobrze jest wrzucić do gulaszu również takie składniki, jak:

  • rozmaryn
  • majeranek
  • ostra papryka
  • mielony imbir
  • ziele angielskie 
  • liście laurowe