Z powodu restrykcji, które coraz więcej państw nakłada na Rosję, coraz trudniej jest w tym kraju robić zakupy. Choć sklepy nie są całkowicie puste, nie jest łatwo dostać to, co Rosjanie chcieliby najbardziej. Jednym z takich produktów jest Coca-cola. Koncern w ostatnich dniach wycofał się z Rosji, jego produkty w sklepach są obecnie rzadkością. Udało się ją znaleźć tiktokerce prowadzącej konto „Money Kristina”:

- Ludzie to mój szczęśliwy dzień, znalazłam Coca-Colę

Ale niedługo i te chwile radości mogą się skończyć. I to wcale nie z powodu braku towarów spożywczych na półkach.

Na wyczerpaniu są zapasy papieru, zwiastuje to inne problemy

Choć nadal słyszymy o tirach, które przez Polskę jadą z towarami do Rosji, to jednak rośnie ilość braków w codziennym zaopatrzeniu tego kraju. Coraz bardziej odczuwalne dla mieszkańców są sankcje nakładane z powodu napaści Rosji na Ukrainę. Kraj dotknęła już wysoka inflacja, rosyjska waluta – rubel, traci na wartości, pojawiły się deficyty różnych towarów w sklepach.

Niektóre braki, choć mniej dostrzegalne na co dzień, mogą sparaliżować niektóre sektory gospodarki. Iwona Wiśniewska, ekspertka z Ośrodka Studiów Wschodnich, przeanalizowała wpływ sankcji na gospodarkę Rosji:

Zobacz także:

- Deficyt towarów staje się coraz większym problemem i dotyka w zasadzie wszystkich branż.

- Okazało się m.in., że zaczęło brakować papieru do kas fiskalnych, bez którego elektroniczne ewidencjonowanie sprzedaży jest niemożliwe. W pierwszych dniach wojny zdrożał on kilkukrotnie, a obecnie jego zapasy są na wyczerpaniu. Większość tego towaru dostarczały Niemcy (60-70 proc.), przy czym w ostatnich dniach najwięksi dostawcy wycofali się ze współpracy z Rosją, a część z pozostałych mocno zredukowała przesyłane wolumeny.

Czy to oznacza, że brak papieru do kas fiskalnych uniemożliwi wkrótce sprzedaż towarów w sklepach? A może Rosjanie znajdą jakieś alternatywne wyjście z tej sytuacji?

Paraliż gospodarki Rosji i wpływ na eksport z Rosji

Coraz więcej państw odmawia Rosji sprzedaży swoich towarów. Z Federacji Rosyjskiej wycofują się kolejne korporacje. Zawiesił działalność McDonald's, Coca-cola, co spowodowało histerię wśród Rosjan, uzależnionych od tych produktów.

@moneykristina God bless the farmers! #ukrainianfarmers #ukraine #kyiv #warupdate #warfood #invasion ♬ Love You So - The King Khan & BBQ Show

Z powodu braku komponentów zawieszono produkcję rosyjskich samochodów Łada, brak części wpływa na utrudniony montaż ciężarówek Kamaz. Od dostaw z zagranicy uzależnione jest też rolnictwo i przemysł spożywczy.

Rosja w odwecie na nałożone na nią sankcje, a także po to, żeby zastąpić importowane towary własnymi, wstrzymała z kolei eksport zboża, którego jest kluczowym producentem na świecie. To powoduje, że w krajach europejskich, w tym w Polsce, zaczyna brakować pszenicy.

Jeszcze bardziej rosną ceny, których wzrost obserwowaliśmy od zeszłego roku z powodu podwyżki cen paliw. Dziś kolejne podwyżki cen zbóż wynikają z zamrożenia eksportu przez Rosję i z niskiej podaży tego zboża na rynku.

Źródło: businessinsider.pl, onet.pl