Jej najstarsze rodzaje mają ponad 2000 lat. Zawiera duże stężenie związków opóźniających procesy starzenia. Ale nie tylko! Uspokaja, rozgrzewa i dzięki niej wspomożemy organizm w walce z sezonowymi infekcjami.

Druga fala pandemii

Rok 2020 został zdominowany przez COVID-19. Szukamy coraz to nowszych specyfików na poprawę odporności. Tym lepiej, jeśli są to produkty naturalne, które nie ingerują zbytnio w nasz organizm. Kolejne odkrycia naukowców potrafią szokować. Czasami zwykłe produkty, które znamy wszyscy, mogą nam pomóc zachować zdrowie przez długie lata.

Wedle ostatnich odkryć japońskich naukowców, takim rodzajem wspomagacza w walce z wirusami jest herbata. Ta, którą znamy z codziennego spożywania. Czy herbata faktycznie może pomóc na SARS-CoV-2? Wnioski badaczy na ten temat są co najmniej zaskakujące!

W herbacie znajdują się przeciwwirusowe związki

Japońscy naukowcy zbadali wpływ herbaty na cząsteczki SARS-CoV-2 i doszli do interesujących przemyśleń. Kilka filiżanek herbaty co prawda jeszcze nie zdziała cudów, jednak w napoju znajdują sią liczne, bioaktywne związki o działaniu antywirusowym.

Zobacz także:

Wcześniejsze badania przedstawiają herbatę we wcale nie gorszym świetle. Nie od dziś wiadomo, że ten gorący napar ma silne działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwdrobnoustrojowe. Herbata  ma świetny wpływ na nasz cały organizm!

Skuteczność przeciwwirusowa herbaty

Naukowcy wzięli sobie za zadanie sprawdzenie skuteczności herbaty w zwalczaniu COVID-19. Zgodnie ustalili, że ekstrakty z herbaty czarnej i zielonej spowodowały znaczące obniżenie poziomu wirusa, które ostatecznie spadło poniżej wykrywalnego zakresu. Największy efekt wykazał ekstrakt z czarnej herbaty. 

Badania odbyły się na Uniwersytecie Medycznym Prefektury Kioto oraz Centralnym Instytucie Badawczym w Japonii, a ich wyniki możecie przeczytać online. W badaniu potraktowano cząstki koronawirusa różnymi ekstraktami i oczyszczonymi katechinami herbaty. 

Walka z COVID-19

Dalsze eksperymenty testowania herbaty wykazały jednak, że związki w niej zawarte są co prawda skuteczne w inaktywacji wirusa, ale nie mają równie silnego działania na komórki, aby skutecznie zapobiegać przedostawaniu się COVID-19.

Badacze podali do publicznej informacji, że doustne stosowanie niektórych związków zawartych w herbacie byłoby o wiele bardziej skuteczne. Mowa o trzech związkach polifenowych: EGCG (galusan epigallokatechiny), TSA (teasinensin A) i TFDG (3'-digusan teaflawiny).