To, że ceny rosną, wiemy już doskonale wszyscy. Nie spodziewamy się więc, że idąc do sklepu zaczniemy nagle płacić mniej. Jednak dużym zaskoczeniem zawsze jest to, gdy cena określonych produktów skacze znacznie bardziej niż średnia inflacja ogłaszana co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny. Tym razem drastyczny wzrost dotyczy schabu. Czas przestać jeść kotlety?

Dlaczego schab aż tak podrożał?

Portal Fakt.pl od 2019 roku systematycznie sprawdza ceny w kilku sieciowych sklepach. Ostatnio analizował ceny przed świętami wielkanocnymi, a więc 2 tygodnie temu. Od tamtej pory kolejny raz zmieniły się ceny wielu produktów spożywczych, jednak najbardziej wzrósł koszt zakupu kilograma schabu. W ciągu 2 tygodni cena podskoczyła o 30%. Tę zmianę komentuje Janusz Piechociński, były wicepremier obecnie ekspert rynku żywności:

- Mamy katastrofę na rynku trzody chlewnej. Rosną ceny pasz, energii i hodowla świń przestaje się opłacać. Ten spadek opłacalności od razu widoczny jest w podaży mięsa na rynku.

Według „Rzeczpospolitej” maleje pogłowie trzody chlewnej. W ciągu kwartału liczba hodowanych świń spadła o 355 tysięcy. Jak ta sytuacja odbija się na tym, co widzimy na sklepowych półkach? Cena schabu w połowie kwietnia wynosiła 16,95 zł za 1 kg. Dziś musimy zapłacić już nawet 22,05 zł

Zmiany cen w ciągu 2 tygodni 

Nie tylko schab zmienił cenę od świąt. Takich produktów jest więcej, oto one:

Zobacz także:

  • Biedronka: Ser gouda 150 g. W kwietniu kosztował 3,69 zł, teraz 4,99 zł, w Lewiatanie nastąpił wzrost ceny z 3,80 zł na 5,39 zł
  • Biedronka: Ziemniaki 1 kg. W kwietniu kosztowały 0,99 zł, teraz 1,49 zł
  • Lewiatan: Bułki 4 szt. w kwietniu kosztowały 2,20 zł, teraz 3,58 zł
  • Lewiatan: Banany 1 kg. W kwietniu kosztowały 5,49 zł, teraz 5,99 zł
  • Lewiatan: Filet z kurczaka 1 kg. W kwietniu kosztował 19,99 zł, teraz 25,99 zł
  • Lewiatan: wódka 0,5 l. W kwietniu kosztowała 20,99 zł, teraz 24,99 zł
  • Lidl: Mleko 2%. W kwietniu kosztowało 3,13 zł, teraz 3,39 zł

W sklepach są jednak produkty, które zaskoczyły niskimi cenami. Należą do nich jajka. Eksperci przewidywali, że cena jajek gwałtownie wzrośnie po świętach i sieci, które przed świętami przytrzymywały ceny na niskich poziomach, żeby przyciągnąć klientów, będą musiały je uwolnić. Tak się jednak nie stało. W Biedronce i Lidlu cena 10 jajek nawet spadła z 6,79 zł na 6,49 zł.

Źródło: fakt.pl