Rząd poinformował, że spodziewa się nadejścia nowej fali covidowej. Będzie to już 5. fala, z dziennymi zachorowaniami na poziomie 50 tysięcy. Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że Polska powinna przygotować się na „omikronową apokalipsę” i przyznał, że aby zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa, jest rozważane obniżenie limitów ilości klientów w sklepach do… zera. Co to dla nas oznacza?

Czy rząd obniży limity klientów w sklepach do zera?

Przed nami kolejny, piąty już gwałtowny wzrost zachorowań na Covid-19. Oczekiwana fala koronawirusa jest tym poważniejsza, że dotyczy mutacji wirusa zwanej omikron, o której wiadomo, że rozprzestrzenia się znacznie szybciej od poprzednich i w krótkim czasie potrafi zarazić ogromną liczbę osób.

Minister Zdrowia przewiduje, że możemy spodziewać się około 50 tysięcy nowych chorych dziennie, dlatego zapowiedział, że Polacy powinni spodziewać się daleko idących ograniczeń w swobodnym poruszaniu się i korzystaniu ze sklepów, restauracji czy kin.

Już dziś w sklepach, galeriach handlowych, kinach i teatrach obowiązują limity osób, które jednocześnie mogą w nich przebywać. Ta ilość zależy od powierzchni miejsca w przypadku sklepów czy muzeów, a tam, gdzie są wyznaczone miejsca w postaci krzeseł, np. w restauracjach czy kinach, maksymalne obłożenie miejsc może wynosić 30 proc.

Zobacz także:

Adam Niedzielski powiedział, że w obliczu nowej fali pandemii rozważane jest zmniejszenie limitów osób do zera. Oznacza to, że jedynie osoby, które mają ważny paszport covidowy, będą mogły robić zakupy w sklepach, czy jeść w restauracjach.

Czy paszporty covidowe będą obowiązywały także w sklepach spożywczych i od kiedy obowiązek ich sprawdzania spadnie na personel? Tego jeszcze nie wiadomo.

Czym są paszporty covidowe i jak je otrzymać

Paszport covidowy nie jest dokumentem wprowadzonym jedynie w Polsce. Działa w całej Unii Europejskiej, a jego pełna nazwa brzmi: Unijny Certyfikat Covid. Możecie też spotkać się z innymi nazwami tego dokumentu, takimi jak:

  • Zielony certyfikat
  • Cyfrowy certyfikat
  • Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID-19

W każdym przypadku chodzi o ten sam dokument.

Polska była dotychczas jednym z nielicznych krajów, w których pomimo wydawania obywatelom paszportu covidowego, nigdzie nie był on respektowany. W większości unijnych państw już od miesięcy bez okazania paszportu klienci nie wejdą do restauracji, kina czy niektórych sklepów. Także dla osób podróżujących za granicę, posiadanie i okazywania dokumentu jest codziennością od dawna.

Paszport covidowy możecie pobrać z rządowego portalu mObywatel. Jest tam dostępny w trybie online i offline. Zawiera informacje dotyczące szczepień, testów i statusu ozdrowieńca po przechorowaniu covid oraz datę, do której jest ważny.

Certyfikat jest też dostępny w formacie PDF, na Internetowym Koncie Pacjenta skąd można go pobrać, wydrukować i okazywać w formie papierowej. Niezależnie od paszportu covidowego, papierowe potwierdzenia szczepień czy testów otrzymuje się także w punktach szczepień i testów.

Źródło: Radio ZET, gov.pl