W sklepach, aptekach, na stacjach benzynowych, w muzeach, kinach i teatrach, nadal jest obowiązek noszenia maseczek. Restauracje, to jedne z niewielu miejsc publicznych, w których przebywając nie musimy mieć maseczki na twarzy przez cały czas. Nie ma w tym niczego dziwnego, nie da się jeść i pić w maseczce szczelnie zakrywającej usta i nos. Zakładacie więc maseczkę przed wejściem, a gdy już usiądziecie przy stoliku, zdejmujecie ją. No właśnie, zdejmujecie i gdzie odkładacie?

Przed wejściem do restauracji należy zakładać czy zdejmować maseczki?

Według zaleceń sanitarnych, do restauracji powinniście wchodzić tak, jak do kina czy galerii – w maseczce. Jednak gdy zaczynacie jeść, możecie ja zdjąć. Zresztą, inaczej nie trafilibyście łyżką do ust.

Restauracja Mandala Kitchen & Bar, mieszcząca się w Zabrzu i serwującą kuchnię indyjską i pakistańską, zaczęła mieć coraz większy problem z maseczkami, które do lokalu przynosili goście, a następnie zapominali o nich. Dlatego zwróciła się do nich z apelem, aby zdejmowali maseczki już wchodząc do restauracji i chowali je do kieszeni czy torby. Dzięki temu nie będą zapominać o nich wychodząc.

Zobacz także:

- Już parę razy apelowaliśmy o to, aby maseczek nie zostawiać na stołach, w doniczkach, na wieszakach, nie robić z nich oprawy do świeczników, topić w toalecie. Towarzyszą nam przez dzień, tydzień (w zależności od częstotliwości zmieniania, prania) i jest na nich wszystko to co przez ten okres wydychamy, wykichamy, wykaszlemy. Zajmując miejsce i tak je ściągacie, a schowane przed wejściem do restauracji uchroni przed odruchowym pozostawieniem „gdziekolwiek".

Czy maseczki antywirusowe szkodzą zdrowiu? Obalamy mity

Na początku pandemii i wprowadzanych obostrzeń, dozwolone było noszenie w miejscach publicznych albo maseczek, albo przyłbic. Jednak w lutym 2021 roku przyłbice zostały zakazane. Obecnie wchodząc do sklepu czy kina, powinniśmy używać jedynie maseczek.

Jakie maski wybrać?

  • Maseczki chirurgiczne, które chronią głównie przed tym, żebyśmy nie zarażali innych
  • Maseczki z filtrami, które zapewniają dużą ochronę przed zarażeniem (około 80 proc.) również nam
  • Maseczki z materiału. Nie stanowią skutecznej ochrony przed zakażeniem, i choć nie są polecane przed lekarzy, są popularne, bo wielorazowe i tanie

Przeciwnicy noszenia maseczek od dawna są zdania, że noszenie maseczki jest szkodliwe dla zdrowia. Tych opinii nie potwierdzają lekarze.

Więcej, maseczki chirurgiczne to rodzaj masek, które od lat noszą sami lekarze. Nie wolno im wejść do sali operacyjnej czy do innych stref septycznych w szpitalu, bez takiej ochrony. Lekarze codziennie pracują w maseczkach operując przez wiele godzin. To normalny sprzęt służbowy używany przez nich dla ochrony pacjentów.

Także osoby chore na astmę, w opinii wielu alergologów i pulmunologów, mogą nosić maseczki. Ochrona nie tylko nie przeszkadza oddychać, ale jest wręcz koniecznym zabezpieczeniem przed zarażeniem tych osób, których choroby powodują, że szczególnie powinny chronić się przed zachorowaniem.

Nosząc maseczki należy jednak pamiętać o dwóch zasadach:

  • Maseczka powinna być systematyczne zmieniana. Nie wolno nosić tej samej maski przez kilka dni, czas noszenia określa producent każdej maski i zależy on od jej rodzaju.
  • O zdjęta maseczkę trzeba dbać. Nie wolno jej wrzucić do kieszeni ani torby, musi być odpowiednio przechowywana.

Pulmunolog, dr Tadeusz Zielonka, mówił o tym w rozmowie z dziennikarzem portalu Medonet.pl:

- Maseczka jest przedmiotem osobistego użytku - nie możemy jej byle jak traktować. Opakujmy ją, wkładając np. do torebki strunowej.

Źródło: Facebook/Mandala Kitchen & Bar, medonet.pl