Ten odcinek teleturnieju „Milionerzy” obfitował w gastronomiczne tematy. I choć jemy wszyscy, gotuje większość, to dla niektórych tego rodzaju pytania są po prostu czarną magią. Gracz, który jako jedyny odpowiedział na trudne pytanie eliminacyjne z kategorii astronomii, nie potrafił wskazać prawidłowego znaczenia mebla, w którym kiedyś trzymano odświętną zastawę stołową.

Czym jest serwantka?

Właśnie tego mebla dotyczyło pytanie, które dokładnie brzmiało: „Serwantka to”:

  • A. Panna służąca
  • B. Oszklony mebel
  • C. Mleczny płyn
  • D. Deska do serów

Jakiej udzielilibyście odpowiedzi? Uczestnik gry wskazał A i to była błędna odpowiedź. Pytanie wydawało się proste chyba nawet prowadzącemu, choć on nie zawsze zna prawidłową odpowiedź na zadawane przez siebie pytania. Reakcja Huberta Urbańskiego na tę złą odpowiedź była krótka:

- Odebrało mi mowę.

Dla tych, którzy jak uczestnik nie wiedzą mamy podpowiedź. Serwantka to rodzaj wolno stojącej szafki, oszklonej z trzech stron, z półkami i często lustrem na tylnej ściance. Służy do przechowywania ozdobnej porcelany, szkła, sreber. Jednocześnie zabezpiecza zastawę przed kurzem i umożliwia jej prezentację gościom. Ten mebel najczęściej stoi w jadalni.

Zobacz także:

Innym meblem o podobnej funkcji, ale nieco innym kształcie jest kredens. W miejskich mieszkaniach zwykle stał w salonie lub w jadalni i był wykonany z wysokiej jakości drewna. Także służył do przechowywania zastawy oraz ozdobnych naczyń. Jego górna część zwykle była przeszklona, dolną mogły stanowić zamykane szafki lub szuflady. Kredens poza funkcją przechowywania miał także blat, na który można odstawiać rzeczy podając do stołu.

Prostsze, często malowane kredensy były popularne w wiejskich domach. Stały one najczęściej w kuchniach i były najpopularniejszym, kuchennym meblem na wsi, w czasach, gdy nit jeszcze nie marzył o wygodnych i przestronnych kuchennych szafkach.

Kulinarne eliminacje do nowej gry

Każdy nowy uczestnik „Milionerów” musi przejść przez eliminacje do gry. Ten etap wymaga nie tylko wiedzy, ale też refleksu. Chudzi o to, żeby poprawnie uszeregować dwa zbiory słów, łącząc je w pary. Wygrywa nie tylko ten, kto zrobi to poprawnie – takich osób podczas eliminacji może być kilka, ale też zrobi to najszybciej.

Oto polecenie, jakie usłyszeli kandydaci na graczy w opisywanym przez nas odcinku:

- Uszereguj dania w kolejności: zawsze wegańskie, głównie z jaj, zawsze mięsne, głównie z ziemniaków.

A oto odpowiedzi:

  • C. tofurnik
  • B. omlet
  • A. kurczak z rożna
  • D. kopytka

Prawidłowo i najszybciej wykonała to zadanie pani inżynier lotnictwa i kosmonautyki, Aneta Gardecka. Wskazała następująco: C, B, A, D. Znalibyście właściwą kolejność?

Źródło: Plejada.pl, Wikipedia.pl