Na  miesiąc zrezygnowała ze śniadań, żeby sprawdzić co się stanie. Co zauważyła i czy na koniec wróciła do nich?
Adobe Stock
Newsy

Przez miesiąc nie jadła śniadań, żeby sprawdzić co się stanie. Efekty eksperymentu zaskakują

Co się dzieje z organizmem gdy nie zjecie śniadania? Dietetyk: „To kwestia indywidualna”

Redaktorka portalu Onet Styl, Anna Rojek-Kiełbasa postanowiła na własnej skórze sprawdzić, czy to, co słyszała od mamy przez całe dzieciństwo. Czy więc śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia? Jak myślicie co na ten temat mówi dietetyk? Jak bez śniadania funkcjonowała sama autorka eksperymentu?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Rozpoczęcie dnia bez śniadania – oczekiwania i rezultaty próby

Dziennikarka podjęła wyzwanie polegające na rezygnacji ze śniadań. Chciała sprawdzić jak się będzie czuła, czy wpłynie to na odczuwanie głodu, podjadanie w ciągu dnia, przybranie na wadze czy utratę kilogramów. Zwracała też uwagę na to, jak brak pierwszego posiłku odbije się na jest wydajności w pracy. Zamierzała sprawdzić, czy w jej przypadku okaże się prawdą to, że bez śniadania będzie senna i pojawią się u niej problemy z koncentracją.

Już wcześniej rozpoczynała dzień od biegania. Trening odbywał się zwykle z samego rana i wracała po nim na śniadanie. Była więc w pewien sposób przyzwyczajona do wyjścia z domu bez posiłku. W trakcie eksperymentu wydłużyła jednak czas bez jedzenia do południa. Dopiero o tej porze siadała do pierwszego posiłku w ciągu dnia. Jak zaznaczała, robiła jednak pewien wyjątek. Przed rozpoczęciem pracy zjadała jakiś owoc lub piła sok.

Co zauważyła podczas eksperymentu?

  • Zaczęła mieć więcej czasu rano. Przygotowywanie i jedzenie śniadania zabierało jej sporo czasu
  • Czuła się dobrze. Nie była słaba, zmęczona, senna ani rozkojarzona
  • Z perspektywy efektywności pracy, organizacji, skupieniu się na zadaniach, zmiana okazała się bardzo pozytywna
  • Nie bolała jej głowa, a tego skutku braku posiłku bardzo się obawiała
  • Brak najważniejszego posiłku nie wpłynął na jej kondycję fizyczną
  • Odczuwała jednak głód, a do tego miała poczucie, że rezygnując z posiłku pozbawia się jakiejś ważnej przyjemności
  • W pierwszym tygodniu jadła mniej, w kolejnych nadrabiała wieczorami. Waga nieznacznie wzrosła, ale czuła się lepiej i lepiej wyglądała. Zaznacza jednak, że to była bardzo dyskretna zmiana

W rezultacie redaktorka powróciła jednak do śniadań. Zdecydowała, że nie będzie sobie odmawiać posiłku, ale żeby wpłynąć na lepszą organizację dnia i skupienie na pracy, będzie się starała jeść je trochę później w ciągu dnia.

Zobacz także
Anna Popek zachwyca młodzieńczą cerą bez makijażu. Je śniadania z tym produktem i uważa, że dzięki temu tak wygląda

Anna Popek zachwyca młodzieńczą cerą bez makijażu. Sekret? Zdrowe śniadania z dodatkiem 1 zboża

Budzicie się o 3 rano? Wyjaśniamy co łączy kolację z bezsennością

Budzicie się o 3 rano? Wyjaśniamy co łączy kolację z bezsennością

Co o braku śniadań mówi dietetyk?

Dietetyczka Katarzyna Sumiec-Szyfner uważa, że niejedzenie śniadań nie powoduje większych szkód dla organizmu. Choć powszechnie wiadomo, że warto jadać regularnie, nie tylko o stałych porach, ale też bez większych przerw pomiędzy posiłkami, ona kładzie nacisk na to, co jemy, a nie kiedy.

Przypomina także o popularnej diecie zwanej postem przerywanym, która jest stosowana jako dieta odchudzająca. Ekspertka nie sądzi jednak aby rezygnacja z tego posiłku działała odchudzająco:

- Samo omijanie śniadań nie spowoduje, że szybciej schudniemy, gdyż przede wszystkim liczy się tu deficyt kaloryczny.

Dietetyczka ostrzega jednak, że rezygnacja ze śniadań może mieć odwrotny skutek, bo może powodować większą chęć podjadania w ciągu dnia. Przytacza też badania dotyczące wpływy śniadań na intensywność bólów menstruacyjnych:

- Co ciekawe, opuszczanie śniadań może być związane z występowaniem bólów menstruacyjnych, gdyż u kobiet regularnie spożywających śniadania dolegliwości były mniejsze - powiedziała Sumiec-Szyfner.

Dietetyczka uważa jednak, że jedzenie lub pomijanie śniadań powinno być sprawą indywidualną:

- Podsumowując, pewnie wszyscy znamy osoby, które nie potrafią wyjść z domu bez śniadania, ale znamy też takie, które mogą pierwszy posiłek jeść dopiero w porze obiadu. Warto samemu zastanowić się i podjąć decyzję, czy spożywanie śniadań nam odpowiada, czy nie, ponieważ jest to kwestia indywidualna - skończyła.

Źródło: Onet.pl, Instagram/Anna Rojek-Kiełbasa

Kto wie o tym skutku niejedzenia śniadania, nigdy nie wychodzi z domu na czczo (tytuł)
Adobe Stock
Newsy
Wiecie jakie są skutki niejedzenia śniadania? Odtąd już nigdy nie wyjdziecie z domu na czczo
Śniadanie powinno się jeść niedługo po obudzeniu, najlepiej w ciągu godziny od rozpoczęcia dnia. Co się stanie, gdy je pominiecie?

Czasem wybiegacie z domu bez śniadania, bo budzik nie zadzwonił i nie ma już czasu na posiłek. A czasem nie jecie go, bo o tej porze dnia nie jesteście jeszcze głodni. Niektórym też się wydaje, że jeśli nie zjedzą porannego posiłku, mogą w ten sposób „zaoszczędzone” kalorie zjeść na obiad lub kolację. Wyjaśniamy co wynika z takiego podejścia do śniadań. Jedzenie śniadań może mieć duży wpływ na zdrowie Śniadanie nie tylko pozwala się rozbudzić i zaspokoić poczucie głodu. Jest też zastrzykiem energii na pierwszą część dnia. Przeciwdziała skokom cukru we krwi, zmniejsza wzmożony apetyt i przyspiesza metabolizm. Jest niezbędnym posiłkiem do dobrego rozpoczęcia dnia, poprawy samopoczucia i koncentracji. Ważne jest nie tylko czy jemy, ale też co jemy na śniadanie. Skoki cukru we krwi związane ze spożyciem pierwszego posiłku w ciągu dnia, mogą wpływać na ogólny stan zdrowia. Przyjrzyjmy się fenomenowi tzw. drugiego posiłku. Zasada dietetyków mówi: - Co zjesz na pierwszy posiłek, będzie miało wpływ na to, jak zareagujesz na kolejny. Chodzi tu o to, że prawidłowo skomponowane pierwsze śniadanie, złożone z produktów o niskim indeksie glikemicznym (IG), z dużą ilością białka, tylko nieznacznie podniesie poziom cukru we krwi, co jest korzystne dla organizmu. Do tego przygotuje was do przyjęcia drugiego posiłku, który nawet jeśli będzie składał się z produktów o wyższym IG, pozwoli utrzymywać cukier na bezpiecznym, a nawet stabilnym i niskim poziomie. Zjedzenie śniadania będzie więc miało wpływ na to jak organizm zareaguje na przyjęcie spożytych składników. I nie jest to ważne jedynie dla cukrzyków, którzy muszą dbać o brak skoków cukru we krwi. Wszystkim pozostałym pozwoli zachować dobre samopoczucie w ciągu dnia i szczupłą sylwetkę....

Jecie to na śniadanie? Jak większość ludzi. Zdaniem dietetyków, już lepiej zjeść... pizzę. Dlaczego?
Adobe Stock
Newsy
Jecie to na śniadanie? Jak większość ludzi. Zdaniem dietetyków, już lepiej zjeść... pizzę. Dlaczego?
Śniadanie uważane jest za najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Sugestia dietetyków, że warto jeść pizzę na pierwszy posiłek może was zdziwić. A jednak, według specjalistów to zdecydowanie lepszy wybór niż popularny produkt, który najczęściej pojawia się na talerzach.

Nie wyobrażacie sobie wyjścia z domu bez śniadania? W ciągu tygodnia zazwyczaj sięgamy po szybkie dania jak kanapki czy płatki z mlekiem, zaś w weekendy celebrujemy śniadania, bo mamy więcej czasu na kucharzenie.  Klasyczne śniadania W dni powszednie jest zazwyczaj mniej czasu na przyrządzanie wykwintnych śniadań. Wtedy najczęściej na talerzu pojawiają się kanapki, owsianki , płatki z mlekiem czy koktajle owoce. Sobota czy niedziela to dni, kiedy można zaszaleć i przygotować bardziej czasochłonne posiłki, takie jak: omlet , naleśniki , placki ,  jajecznicę .  Pizza na śniadanie  Takie zalecenie dietetyków może sporo osób zdziwić. Eksperci uważają, że zjedzenie pizzy na śniadanie jest o wiele lepszym wyborem niż przykładowo płatki z mlekiem. Oba posiłki mają podobną ilość kalorii w jednej porcji, jednakże płatki śniadaniowe powodują nagły skok glukozy we krwi, która jednocześnie szybko spada. Można wtedy zauważyć, że po krótkim czasie znowu pojawia się głód. Pizza jest więc lepszym wyborem, bo zapewnia sytość na długi czas. Oczywiście nie warto się szczególnie przywiązywać, do tej konkretnej sugestii, są zdrowsze alternatywy do pizzy. Chodzi po prostu o to, by zrezygnować z jedzenia niezdrowych śniadań . Najważniejszy posiłek Specjaliści powtarzają, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dostarcza on aż 25% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Jeśli go pomijacie, wasz organizm może mieć za mało energii, by funkcjonować prawidłowo. Ryzykujecie też niedoborem ważnych składników odżywczych. Niestety ze względu na szybkie tempo życia, wiele osób odpuszcza sobie jedzenie śniadań. Warto jednak poświęcić kilka minut, by przygotować szybki posiłek, nawet można zrobić to dzień wcześniej. Pora na...

szklanka wody z solą
Flickr
Newsy
Co się stanie, gdy każdego rana będziecie pili na czczo wodę z solą? Poprawi się nie tylko stan skóry
Przyznacie, że brzmi to dość niecodziennie. Kto o zdrowych zmysłach zdecydowałby się na taki eksperyment? Picie szklanki wodą z solą wydaje się sporym poświęceniem.

Jesteśmy przecież wszyscy non stop bombardowani informacjami o szkodliwości spożywania nadmiernych ilości soli. Ba, sól według ekspertów od spraw żywienia, powinna być eliminowana z jadłospisu w jak najbardziej możliwym wymiarze. Piła wodę z solą w ramach eksperymentu Nie solić warzyw, nie solić zanadto wody na makaron czy ryż, unikać solenia ziemniaków – i tak w kółko. Naukowcy ze Światowej Organizacji Zdrowia w kolejnych raportach biją na alarm w sprawie nadmiernego używania soli przez ludzi. Tymczasem, pewna kobieta zdecydowała się na przeprowadzenie dość niecodziennego eksperymentu. Niejaka Sophia Gushée postanowiła każdego poranka pić na czczo wodę z odrobiną soli. I to z własnej, nieprzymuszonej woli! W rolę królika doświadczalnego wcielił się nie byle kto. Sophia to specjalistka od zdrowego trybu życia i odżywiania, a także znawczyni tematyki wszelkich detoksów.         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Ruan Living (@ruanliving) Niesamowite efekty codziennego picia wody z solą Eksperyment autorstwa pani Gushée trwał cały tydzień. W tym czasie dietetyczka raczyła się codziennie szklanką solanki. Jakie były efekty jej eksperymentu? Wydaje się, że to niemożliwe, ale kobieta utrzymuje, że jej samopoczucie i zdrowie uległo znacznej poprawie już w tym krótkim okresie! Co jeszcze zmieniło codzienne picie wody z solą według Amerykanki? Rzućcie okiem na tę listę: pobudzenie i zwiększenie życiowej energii, poprawa stanu skóry i cery, lepszy sen, wyeliminowanie rozdrażnienia w ciągu...

Zjedzenie o tej godzinie śniadania jest kluczowe dla zdrowia. A wy robicie to o właściwej porze?
Pixabay
Newsy
Śniadanie – o której powinno się je jeść? Podpowiadamy
Znamy godzinę o której najlepiej jest jeść śniadanie. Zjedzcie śniadanie o tej porze, bo inaczej zwiększacie ryzyko pewnej bardzo powszechnej dolegliwości…

„Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia". Takie zdanie bardzo często można przeczytać na stronach internetowych o zdrowym odżywianiu, a nawet usłyszeć od ekspertów od spraw odżywiania. Przez wiele lat nie było jednak prawdziwych dowodów na to, że pora jedzonego śniadania, może jakkolwiek wpływać na zdrowie. Wszyscy eksperci zgodnie uważali, że ważniejsze od pory jest to, co zjecie na to śniadanie. Niedawne badania pokazują, że być może trzeba będzie zmodyfikować te zalecenia. O której najlepiej jeść śniadanie? Okazuje się, że śniadanie najlepiej jest jeść o godzinie 8:30 lub wcześniej. Do takich wniosków doszli naukowcy z Northwestern University w Chicago. Przebadali oni bardzo dużą grupę osób, które odpowiedziały na bardzo obszerny kwestionariusz związany ze zdrowiem i żywieniem i poddali wyniki analizie statystycznej. Z danych wynikało, że osoby, które jadały śniadanie najpóźniej o 8:30, cechowały się niższym stężeniem insuliny na czczo. To bardzo ważny parametr, który pozwala ocenić ryzyko insulinooporności. Wystąpienie insulinooporności i insulinooporności, niestety zbliża wszystkich do cukrzycy typu drugiego, która jest bardzo poważną chorobą. Wygląda na to, że wiele osób mogłoby skorzystać z zalecenia jedzenia śniadania we wcześniejszych godzinach. Warte wspomnienia jest to, że nie chodzi tu tylko o jedzenie śniadania o konkretnej porze. Chodzi raczej o rozłożenie posiłków w ciągu dnia. Zdrowsze jest jadanie pięciu mniejszych posiłków dziennie, niż głodzenie się przez cały dzień i jedzenie tylko w określonym przedziale czasowym. Niestety, wiele osób dalej tak robi: wybiegają do pracy bez śniadania, a dzień rozpoczynają tylko od kawy. Powoduje to, że są oni bardzo głodni pod wieczór i mogą zjeść naprawdę ogromne ilości...