Gdy opiniotwórczy magazyn BBC napisał, że angielski supermarket „Morrisons”, planuje usunąć z opakowań własnej marki mleka datę ważności, ta informacja szybko obiegła świat i trafiła też do Polski. Zastanawiacie się, skąd klienci będą wiedzieć, czy mleko nadaje się jeszcze do picia? Nie zgadniecie.

Całe pokolenia wąchały mleko przed wylaniem. Czy możemy znowu zacząć to robić?

Według organizacji „Wrap”, mleko jest trzecim najczęściej marnowanym produktem, po ziemniakach i pieczywie. W samej Wielkiej Brytanii wylewa się go 490 milionów litrów rocznie. Prawie 90 milionów litrów wylewa się tylko dlatego, że minęła data przydatności wydrukowana na opakowaniu, choć sam produkt nadal nadaje się do spożycia.

Supermarket i producent marki własnej podejmuje właśnie pionierskie działanie:

- W ramach naszych starań na rzecz ograniczenia odpadów zachęcamy klientów do skorzystanie z testu wąchania przed wylewaniem. Zmarnowane mleko oznacza zmarnowane wysiłki rolników i uwalnianie więcej dwutlenku węgla do atmosfery. Razem możemy zaoszczędzić 7 000 000 litrów mleka naszej własnej marki, które wylewane są z dlatego, że minęła data ważności umieszczona na opakowaniu. Pokolenia przed nami korzystały z testu węchu... i my też możemy!

Myślicie, że wąchanie przed wylaniem, to dobry pomysł? Czy gdy minie data ważności jogurtu, czy serka, od razu je wyrzucacie, czy może otwieracie i wąchacie?

Zobacz także:

Prosty sposób na uchronienie milionów ton żywności przed wyrzuceniem

Producenci wszystkich produktów spożywczych, także tych z długim okresem przydatności, mają obowiązek umieszczania na opakowaniach dat ważności produktu. Takie są zalecenia Agencji ds. Standardów Żywności, odpowiednika polskiego Instytutu Żywności i Żywienia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Wytyczne dla producentów żywności wyraźnie wskazują, że na etykiecie powinny być umieszczone oznaczenia „zużyć przed” lub „najlepiej spożyć przed”.

Daty wyliczane są najczęściej w obecności technologów żywności i obejmują czas, w którym produkt nie ma prawa się zepsuć. Jednak często żywność, nawet ta z krótkimi okresami ważności, także po upływie terminu ważności jest zdatna do spożycia. Jeśli była do tego odpowiednio przechowywana u producenta, dystrybutora, w sklepie czy u was w domu, często jest nadal świeża i wyrzucenie jej bez sprawdzenia jest marnotrawstwem.

Źródło: Zielonainteria.pl, BBC,pl, Facebook / Morrisons