Chyba każdy Polak dostrzegł już galopujące w górę ceny. Drożeją artykuły pierwszej potrzeby i żywność, ale także materiały budowlane i usługi. Inflacja do pewnego stopnia jest naturalnym zjawiskiem w gospodarce i ekonomii, ale stopień inflacji w Polsce jest alarmująco wysoki. Zauważa to dosłownie każdy.

Wzrost cen żywności – największy strach Polaków

Drożyzna bardzo mocno wpływa na jakość życia Polaków. U niektórych osób podwyżki cen idą w parze z podwyżkami pensji lub emerytur. To jednak zdecydowana mniejszość. Niedawno informowaliśmy o tym, że wielu emerytów nie ma nawet na podstawowe artykuły żywnościowe. Okazuje się, że inflacja to też jedna z największych obaw Polaków. Wyniki ostatnich badań wprawiają w osłupienie.

United Surveys przeprowadziło niedawno badanie na zlecenie Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM. Przepytali oni Polaków o ich obawy. 36,6 procent respondentów obawia się wzrostu cen. To naprawdę imponujący wynik! Mniej osób obawia się wojny, lub ponownego lockownu.

  • 16,6 % ankietowanych obawia się ponownego zamrożenia gospodarki, czyli popularnego lockownu
  • Wojny boi się 14,6 % przebadanych
  • Ponowne uderzenie pandemii to obawa dla 14,2 % respondentów
  • 6,2 % respondentów nie ma żadnych obaw

Wzrost cen boją się młodzi mężczyźni

Wzrostu cen boją się w większym stopniu mężczyźni, niż kobiety. Aż 39% przedstawicieli płci męskiej wskazało to jako swoją obawę, w porównaniu do 33% wśród kobiet.

Zobacz także:

Ponowne zamknięcie gospodarki to też większy strach dla mężczyzn niż kobiet. Kobiety za to bardziej obawiają się politycznej wojny. 22% respondentek udzieliło takiej odpowiedzi. Kolejna fala pandemii to strach dla ok. 16% kobiet.

Co interesujące, wzrostu cen bardziej boją się młodzi (18-29 lat) ludzie. 58% ankietowanych z tej grupy wiekowej wskazało wzrost cen jako źródło swojego strachu. Sześćdziesięciolatkowie to druga grupa, która po młodych najbardziej obawia się podwyżek artykułów żywnościowych i innych produktów. 46% osób w wieku 60-69 lat uznało to za swoją obawę.

A czy wy obawiacie się dalszego wzrostu inflacji? Sprawdźcie jak to tej pory rosły ceny i które produkty będą jeszcze droższe.